Szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku jest pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w województwie podlaskim. To w tej placówce – jako w pierwszej w regionie – w niedzielę (27.12) przed południem ruszyły szczepienia personelu medycznego. Na razie trafiło tam 75 dawek szczepionki.

Pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 w Białymstoku w szpitalu MSWiA, fot. Joanna Szubzda

W niedzielę w szpitalu MSWiA w Białymstoku ma być zaszczepionych dziesięć osób. Pierwszą był dr Wojciech Charytoniuk, szef oddziału intensywnej terapii białostockiego szpitala MSWiA. Tuż po zastrzyku mówił, że właściwie nic nie poczuł. „Czuję się tak, jak i przed szczepieniem – bardzo dobrze” – mówił na gorąco.

Korzystając z okazji chciałem prosić całe społeczeństwo o masowy udział w szczepieniach, niewątpliwie przeciwko najstraszniejszej – według mnie – chorobie z jaką miałem do czynienia w ciągu ostatnich 35 lat. Tylko wszyscy razem możemy przerwać tę epidemię i wrócić do normalnego życia 

– mówił lekarz.

Po nim zaszczepiony został zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWiA Marek Kiluk. 

U mnie decyzja jest prosta. Nie kwalifikuję się na OIOM ze względu na nadwagę, schudnąć też jest ciężko, bo odporność spada. Kiedyś to szczęście się kończy, udawało się przetrwać od marca (…) i pomimo licznych kontaktów nie zachorować, ale dwadzieścia parę lat doświadczenia lekarskiego mówi, że szanse miałbym słabe (…). Nadziwić się nie mogę ludziom, którzy mówią, że nie będą się szczepić 

– powiedział Kiluk.

Od 13:00 będą natomiast szczepienia na COVID-19 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Tam jako pierwszy zaszczepi się kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii, prof. Robert Flisiak, później kolejnych 9 pracowników USK oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w tym rektor uczelni prof. Adam Krętowski.

225 dawek szczepionki ma dostać w ramach pilotażu Uniwersytecki Szpital Kliniczny – poinformowała rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Jak podała rzeczniczka USK, do szczepień zgłosiło się 1600 pracowników tego największego szpitala w regionie. 

Również o 13:00 rozpoczną się szczepienia w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.

W Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach będą przeprowadzane w poniedziałek (28.12). 

Szczepieni będą pracownicy szpitala według listy, która powstała w pierwszym terminie – do 20 grudnia. Osoby, które chcą się zaszczepić i nie należą do tzw. grupy „zero”, będą mogły się zapisywać od połowy stycznia.

autor: Marta Nazarko / radio.bialystok.pl