Starostwo powiatowe w Augustowie organizuje co roku Święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. W tym roku obchodzone będzie ono 26 lipca pn. „Święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego oraz Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości”.

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

Organizatorzy zawsze dokładają bardzo wielu starań aby historia 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego była żywa, szczególnie w pamięci Augustowian. Obchody 100. Rocznicy Pułku z 26 lipca 2015 r. nad którymi patronat honorowy sprawował Prezydent RP są żywe w pamięci wielu z nas. Głównie, za sprawą niezwykle widowiskowego pokazu  sprawności ułańskiej i pokazu działania żołnierzy na współczesnym polu walki. 23 lipca 2017 r. uczczono 100. rocznicę bitwy 1. Pułku Ułanów pod Krechowcami. W ubiegłym roku Święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego połączono z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Ziemię Augustowską. Obchody objęte były Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Organizatorem uroczystości był Starosta Augustowski.

Wkład 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w życie Augustowa jest bardzo duży,  powinniśmy o tym pamiętać. Jednym z celów organizowania takich dużych uroczystości, o których wspomniano wyżej, jest kultywowanie tej pamięci. Innym ważnym tematem, którym zainteresowała się radna miejska Aleksandra Sigiellewska jest „Muzeum 1 Pułku Ulanów Krechowieckich w Augustowie. Temat poruszyła na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Augustowie. Dziś (08.07.2020) wystosowała do burmistrza Augustowa Interpelację w tej sprawie. Czytamy w niej:

W Augustowie znajduje się unikatowe muzeum, o którym bardzo wiele informacji możemy znaleźć w Internecie. Na stronie Wikipedii możemy przeczytać: „Muzeum 1 Pułku Ulanów Krechowieckich w Augustowie – placówka mieści się w wieży augustowskiego Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej – dawnym pułkowym kościele garnizonowym. W placówce znajdują się zbiory poświęcone historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, stacjonującego w mieście do 1939 roku. W ramach ekspozycji prezentowane jest umundurowanie, zdjęcia, dokumenty’, odznaczenia oraz elementy żołnierskiego wyposażenia”.

Historia Augustowa jest nierozerwalnie związana z 1 Pułkiem Ułanów Krechowieckich. W 1921 roku Augustów został wyznaczony garnizonem dla okrytego wojenną sławą 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Pułk miał bogaty rodowód i wyjątkowo piękną kartę bojową. Jako jedyna jednostka w odrodzonym Wojsku Polskim walczył ze wszystkimi trzema zaborcami w ciągu jednego dnia.

Informacje o 1 Pułku Ułanów Krechowieckich oraz o Muzeum, adres i mapka w Internecie powodują, że wielu turystów każdego roku próbuje odnaleźć i zwiedzić to wyjątkowe muzeum. Niestety od kilku lat zwiedzanie muzeum jest niemożliwe – jest ono zamknięte.

Po nieudanych próbach zwiedzenia muzeum w Internecie pojawiają się negatywne opinie turystów mówiące o tym, że takiego muzeum w Augustowie nie ma. Wpływa to z pewnością negatywnie na wizerunek miasta.

Jest to bardzo przykre także z innego powodu. Mieszkańcy Augustowa te bardzo cenne pamiątki starannie przechowywali po wojnie przez wiele lat, żeby potem przekazać je do stworzonego muzeum. Były to m.in. siodła, mundury, czapki. Mieszkańcy i turyści nie mogą w chwili obecnej obejrzeć tych cennych eksponatów jak również zapoznać się z tą przepiękną ułańską historią.

Jak wszyscy wiemy, zbiory znajdują się obecnie w rękach prywatnych. Moim zdaniem jednak należałoby zrobić wszystko, aby zostały udostępnione mieszkańcom i turystom.

Pytania wynikające z interpelacji?

1. Czy Burmistrz Miasta Augustowa podjął lub zamierza podjąć jakiekolwiek działania, mające na celu doprowadzenie do ponownego otwarcia Muzeum 1 Pułku Ułanów Krechowieckich ?

2. Czy Burmistrz Miasta Augustowa podjął lub zamierza podjąć działania w celu zabezpieczenia dla przyszłych pokoleń zbiorów Muzeum 1 Pułku Ulanów Krechowieckich w Augustowie dzięki ich digitalizacji za pomocą nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Aleksandra Sigiellewska

Zadanie tych pytań w przeddzień Święta 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego, to chyba bardzo odpowiedni moment. Jaka będzie odpowiedź na zapytania radnej? Postaramy się poinformować naszych Czytelników, kiedy tylko taka zostanie udzielona.

|Bart.