Augustów to skarbnica ciekawych, utalentowanych osób, z powodzeniem realizujących swoje życiowe pasje. Jedną z takich osób jest Izabela Cembor – autorka słynnych już na całą Polskę lalek przedstawiających znane osoby oraz ręcznie szytych zabawek powstających w firmach Wypchaj się i  Ala ma Kota.

Iza jest osobą, na której życzliwość i wsparcie zawsze mogę liczyć, realizując różnorodne projekty w bibliotekach szkolnych i nie tylko. To ona szyje niezapomniane prezenty w postaci bohaterów książek dla pisarzy zapraszanych przeze mnie do bibliotek, to ona namalowała obrazy i uszyła zabawki zdobiące bibliotekę w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie pracuję i to ona chętnie przekazuje swoje prace na nagrody w bibliotecznych konkursach.

Bardzo zależało mi, aby razem z Izą zrealizować projekt promujący czytelnictwo i wreszcie się udało. W sześciu szkolnych bibliotekach odbyło się osiem dwugodzinnych warsztatów szycia bohaterów literackich. Wzięły w nich udział dzieci z klas I-IV, które pod kierunkiem Izy i z jej pomocą uszyły: Małego Księcia, Pingwina Elegancika, Szczurka Ząbka, Psa Lampo, Pana Kleksa, misia Czarnego Noska, jeża spod miasta Zgierza i kurczaka Franciszka Małomównego.

Na początku warsztatów niektóre dzieci miały poważne wątpliwości czy dadzą radę, bo nigdy wcześniej nie trzymały w ręku igły. Na koniec warsztatów wątpliwości znikały, bo wszystkie dały radę. Dzieci z przejęciem wypychały, szyły i ozdabiały swoje zabawki. Było przy tym dużo dobrej zabawy i duma z samodzielnie wykonanej pracy. Zabawkę można było zabrać do domu i pochwalić się nią rodzicom.

Gdzie w tym wszystkim promocja czytelnictwa? To całkiem proste. Dzięki takim projektom szkolne biblioteki przyjemnie się uczniom kojarzą – jako miejsca, w których dzieje się coś ciekawego, gdzie warto zaglądać i szukać sobie czegoś do poczytania, np. książki o Panu Kleksie albo kurczaku Franciszku, którego właśnie dziecko uszyło podczas warsztatów.

Bardzo dziękuję Izabeli Cembor za ogrom pracy, pomysłowość, cierpliwość i cenny czas poświęcony naszym bibliotecznym warsztatom. Dzieci wychodziły z nich z uśmiechami na twarzach i prosiły o więcej.

Warsztaty odbywały się od lutego do października 2020 roku, zorganizowało je Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie w ramach Programu Grantowego „Moje miejsce na Ziemi” finansowanego przez Fundację Orlen. Wzięły w nich udział augustowskie szkoły: Dwójka, Trójka, Czwórka, Szóstka, Społeczna oraz Zespół Szkół Samorządowych w Lipsku.

Monika Rowińska

prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Oddział w Augustowie