W związku ze zwiększającą się liczbą zachorowań na koronawirusa w naszym kraju, przypominamy o przestrzeganiu zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

  Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego:

  • jak najczęstsze mycie rąk (zasady dokładnego mycia rąk w załączniku)
  • zasłanianie nosa i ust podczas kichania i kasłania (osoby kaszlące powinny kaszląc zakrywać usta chusteczką, wtedy od razu po użyciu chusteczkę wyrzucić i prawidłowo umyć ręce lub zakryć usta wewnętrzną powierzchnią swojego łokcia tak aby nie kaszleć na własne dłonie),
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi mającymi gorączkę i kaszel ( należy zachować co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi posiadającymi wymienione objawy).


Zachęcamy również do śledzenia informacji na stronach:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiadomosci

https://www.gov.pl/web/koronawirus

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Izabela Smaczna-Jórczykowska / .wrotapodlasia.plJEST JUŻ INFOLINIA I STRONA INTERNETOWA POŚWIĘCONA SZCZEPIENIOM

Informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 dostępne są pod numerem 989 i na stronie internetowej. Zainteresowani mogą dzięki nim znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie, kto, kiedy i gdzie może się zaszczepić.

Od wtorku (16.12) działa strona poświęcona szczepieniom gov.pl/web/szczepimysie. Można na niej znaleźć informacje o tym, kto, kiedy i gdzie może się zaszczepić, poznać procedurę szczepień krok po kroku i odpowiedź na pytanie, dlaczego warto to zrobić. Dostępny na niej jest też Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19.

Internauci mogą również zapoznać się z historią szczepionek. Dowiedzieć się o pierwszych próbach szczepień, które podjęto już w średniowieczu w Azji i o przełomie w ich rozwoju i dacie 14 maja 1796 r., gdy podano ośmioletniemu Jamesowi Phippsowi szczepionkę przeciw ospie.

Dementowane są na niej nieprawdziwe informacje o szczepionce, chociażby takie, że może ona wpływać na ludzki genom, a koronawirus mutuje tak szybko, że nie da się wyprodukować skutecznego antidotum.

W środę (16.12) uruchomiono specjalną infolinię pod numerem 989. Ma ona funkcjonować w dwóch etapach. Na początku udzielać ogólnej informacji o szczepieniach, a po 15 stycznia za jej pośrednictwem będzie można umawiać się konkretne terminy. Uwzględnione jednak będzie zapowiadane pierwszeństwo w ich przyjmowaniu przez kolejne grupy zawodowe i społeczne.

W pierwszej kolejności szczepieniom poddany ma być personel medyczny, pracownicy sanepidu i domów pomocy społecznej, a po nich nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki. Szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne.

| red: rbon

radio.bialystok.pl