Katastrofa smoleńska miała miejsce równo 11 lat temu. W całym kraju odbywają się dziś obchody rocznicowe.

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

Władze województwa podlaskiego i Białegostoku upamiętniły rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń złożeniem kwiatów na grobach ofiar oraz m.in. przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej,

Z regionem podlaskim były związane cztery osoby, które 10 kwietnia 2010 r. zginęły w katastrofie samolotu. To urodzony w Białymstoku prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP abp Miron Chodakowski oraz stewardesa Justyna Moniuszko.

W naszym regionie uroczystości ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej odbyły się w piątek w Suwałkach i w Sejnach. Dziś (sobota 10.04.) o godzinie 10:00 podobna uroczystość odbyła się w Augustowie, a o godz. 12.00 odbędzie się w Sokółce. Augustowskie uroczystości zorganizowano pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe, złożono kwiaty i zapalano znicze.

Organizator spotkania, poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński podkreślał, że pamięć o wydarzeniach sprzed 11 lat jest wciąż bardzo bolesna.

– Wciąż czekamy na całą prawdę o tym dniu, ale niestety sprawa nie jest prosta. Pamiętam pierwsze chwile, kiedy próbowaliśmy wyjaśniać przyczyny katastrofy. Ustalić, dlaczego tak, a nie inaczej wyglądają pierwsze działania rządu, jakie wtedy obserwowaliśmy. M.in. te związane z pogrzebami, zamykaniem trumien oraz z przekazaniem Rosji głównych zdań w śledztwie. Niestety polski rząd zrezygnował wtedy z tego, co powinno być jego oczywistym zadaniem. 

Cieszymy się, że w Augustowie jest taki pomnik, taki obelisk, takie miejsce pamięci. Nie wszystkie miasta mają takie miejsca. Wczoraj obchodziliśmy tę rocznicę w Suwałkach. Takiego miejsca publicznego tam nie ma, jest to zadanie do wykonania. Augustów ma takie miejsce i bardzo się z tego cieszymy. (…) Serdecznie dziękuje za obecność, za to, że możemy tutaj razem wspomnieć ofiary katastrofy, oddać im hołd, szacunek, pomodlić się. Poza pamięcią i modlitwą naszą podstawową powinnością jest pamięć o tym, żeby każdego dnia wypełniać testament tych którzy zginęli pod Smoleńskiem. Zginęli oni w służbie dla Ojczyzny.

– mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszych obchodów w Augustowie.

|Bart.