AUGUSTÓW MUSI ZACHOWAĆ TURYSTYCZNY CHARAKTER – UWAŻA WICEMARSZAŁEK SEJMU MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA

Autor / 3 miesiące temu / AKTUALNOŚCI / Komentarze

Nie należy realizować żadnego z trzech wariantów nowej obwodnicy Augustowa – stwierdziła we wtorek (13.07) wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że każda z tych dróg zniszczy nie tylko miasto, ale też cenną przyrodę. Nowa obwodnica powstać ma w związku z planami przywrócenia ruchu tirów na drodze krajowej nr 16.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

Na zakończenie swojego pobytu w województwie podlaskim, wicemarszałek Kidawa-Błońska odwiedziła Augustów. Podkreślała, że te tereny są niezwykle ważne dla całej Polski pod względem turystycznym oraz przyrodniczym. I o to – w kontekście nowych inwestycji – trzeba dbać w pierwszej kolejności. 

– Potrzebne są dobre drogi, ale nie mogą one tak brutalnie wchodzić w tkankę puszczy lub miasta. Trasa taka poprowadzona przez Augustów zniszczy jego charakter i odstraszy turystów. Trzeba wyważyć, co jest ważniejsze. Moim zdaniem, ważniejsze jest zachowanie i ochrona przyrody. Drogi są konieczne i trzeba je budować, ale należy to zrobić odpowiedzialnie i nie można przy tym niszczyć natury, bo ją jest ciężko odtworzyć – mówiła wicemarszałek w Augustowie.

 W Augustowie Małgorzata Kidawa – Błońska spotkała się również
z przedstawicielami miejscowej branży turystycznej. Jej zdaniem, to na tej części gospodarki miasto powinno się skupić.

– Bardzo mało jest tak wyjątkowych miejsc, jak te z tak czystą wodą i powietrzem oraz z takim kapitałem turystycznym. Wydaje mi się, że należy zastanowić się, czy nie trzeba bardziej postawić na turystykę, która jest wręcz przemysłem już XXII wieku i może dać miejsca pracy, zarobki, a jednocześnie chronić to, co najważniejsze, czyli przyrodę. Nie wyobrażam sobie hal przemysłowych nad jeziorami. To byłaby zbrodnia, której młode pokolenia by nam nie wybaczyły – dodała Małgorzata Kidawa – Błońska. 

Obecny na konferencji poseł PO Robert Tyszkiewicz zaznaczył, że w Augustowie konieczne są nowe inwestycje turystyczne, a nie przemysłowe. Zauważył, że w mieście już od wielu lat nie powstała żadna nowa atrakcja mająca przyciągnąć turystów.

| red: mag

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki

***************

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content