AUGUSTOWSKIE IMPREZY SPORTOWE WE WSPÓŁPRACY Z SAMORZĄDEM WOJEWÓDZTWA

Autor / 8 miesięcy temu / AKTUALNOŚCI / Komentarze

O dotychczasowej i przyszłej współpracy przy organizacji wydarzeń sportowych augustowskiego klubu „Sparta” rozmawiali w piątek (12.03) marszałek Artur Kosicki i przedstawiciele klubu: prezes Zdzisław Sadowski oraz jego zastępca – Krzysztof Andruszkiewicz. W spotkaniu uczestniczył także, pochodzący z Augustowa radny wojewódzki, Bogdan Dyjuk.

Samorząd Województwa Podlaskiego od wielu lat wspiera inicjatywy „Sparty”. Jedną ze sztandarowych są Sportowe Motorowodne Mistrzostwa Świata „Necko Endurance”. Do Augustowa przybywają wówczas kierowcy najszybszych wodnych łodzi, by wziąć udział w tych jedynych, wyjątkowych zawodach w regionie. Z uwagi na fakt, że rozgrywane są w okresie wakacyjnym, stanowią dodatkową atrakcję turystyczną województwa.

– To niezwykle prestiżowe zawody, które przyciągają do naszego regionu pasjonatów sportów motorowodnych z całego świata. Warto wspierać tego typu inicjatywy, ponieważ są one doskonałą promocją nie tylko letniej stolicy województwa, ale i całego regionu – podkreślał.

Nad Neckiem gromadzą się fani sportów wodnych, ale również osoby chcące obejrzeć na żywo to niezwykłe widowisko. W zawodach uczestniczą ekipy z Francji, Włoch, Litwy, Łotwy, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nie brakuje również pasjonatów tego sportu z kraju.

Warto wspomnieć, że wysoki poziom organizacyjny przedsięwzięcia został doceniony przez Międzynarodową Federację Motorowodną (UIM), która uznała „Necko Endurance” za jedną z lepszych imprez tego typu w Europie.

W roku 2020 zawody trzeba było odwołać ze względu na ograniczenia związane z COVID-19. Organizatorzy zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by tegoroczne, 16. „Necko Endurance”, odbyły się bez przeszkód.

***

Formuła Motorowodnych Mistrzostw Świata „Necko Endurance” to dwa sześciogodzinne wyścigi prowadzone na homologowanym akwenie. Rywalizują ze sobą katamarany w dwóch klasach, różniących się pojemnością silników: S2-2000 cm3 i S3-1000 cm3. Na sukces ekipy pracuje sztab ludzi, a kluczową rolę odgrywają piloci, którzy zmieniają się co dwie godziny. Wygrywa team, który podczas ekstremalnej rywalizacji wykona największą ilość okrążeń.


tekst: Anna Augustynowicz
fot.: Piotr Babulewicz

|wrota.podlasia.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content