Myślę, że szczepienia dzieci od 12. roku życia możliwe jest jeszcze w czerwcu. Decyzję podejmie minister zdrowia – powiedział w niedzielę prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Warszawa, 28.01.2021. Koronawirus w Polsce. Przygotowania do szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, 28 bm. W poniedziałek 25 bm. ruszyły w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 80 lat. (olm) PAP/Leszek Szymański

Na antenie TVN24 prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pytany był, kiedy rozpoczną się szczepione dzieci poniżej 12 lat.

Powiedział, że „rozpoczną się w wakacje”. „Myślę, że możliwy jest jeszcze czerwiec” – oświadczył, zapytany o konkretny termin. Dodał jednak, że „minister zdrowia tę informację przekaże państwu osobiście”.

„Wakacje będą na pewno tym czasem szczepienia dzieci, indywidualnym, a czy będą podejmowane zbiorowe szczepienia dzieci w szkołach, czy w innych trybach i możliwościach, to będzie przedmiotem dyskusji i analiz” – powiedział Cessak.

W Polsce przekroczono już poziom 20 mln szczepień przynajmniej jedną dawką

Na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisywać się już osoby w wieku od 16 lat.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/