Od 1 lutego sklepy w galeriach handlowych będą otwarte z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Zniesione zostają także godziny dla seniorów.

Otwarcie sektora handlu, w tym galerii oraz instytucji kultury. To zapowiedziane luzowanie obostrzeń, które będą obowiązywały od poniedziałku (01.02) do połowy lutego. Poinformował o nich minister zdrowia Adam Niedzielski na czwartkowej (28.01) konferencji prasowej.

– Sytuacja w Polsce wydaje się ustabilizowana, ale wyraźnie musimy powiedzieć o dwóch ryzykach. Jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie – nowych mutacji koronawirusa – powiedział minister Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia poinformował, że w dniach od 22 do 28 stycznia, sumaryczna, tygodniowa liczba zachorowań wyniosła prawie 39 tys., co daje średnią dzienną na poziomie 5 tys. 558 zachorowań.

Zniesienie ograniczeń działalności galerii handlowych oraz instytucji kultury

Minister zapowiedział otwarcie galerii handlowych, które zostaną udostępnione dla wszystkich od 1 lutego. Jak podkreślił, będą musiały one funkcjonować z zachowaniem reżimu sanitarnego. Galerie sztuki oraz muzea również powrócą do normalnego trybu.

Zniesione godziny dla seniorów

Od 1 lutego przestaną także obowiązywać godziny dla seniorów. Do tej pory, zakupy w godzinach 10-12 mogły robić tylko osoby 60+. Od najbliższego poniedziałku to ograniczenie zostanie zniesione.

Pozostałe obostrzenia przedłużone co najmniej do 14 lutego

Zapowiedziane luzowanie obostrzeń nie dotyczy restauracji oraz lokali gastronomicznych. Przedłużona zostaje również nauka zdalna.

tekst: Paulina Dulewicz

red.: Cezary Rutkowski

fot.: Małgorzata Sawicka

| wrotapodlasia.pl