Najnowsza informacja nt. wieku emerytalnego może zmartwić wielu pracujących Polaków. Szczególnie tych, którzy zaczynają już układać plany na jesień życia, bo pozostało im parę lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. Aktywność zawodowa Polaków niepokojąco spada. Dane GUS z sierpnia 2020 r. mówią, że na 1000 osób pracujących przypada już 860 osób bez pracy. Planowane działania pokazują, że aktualny Rząd, który swoje zwycięstwo wyborcze zawdzięcza w dużej mierze zapowiedziom obniżenia wieku emerytalnego, zaczyna dostrzegać zasadność działań swoich poprzedników.

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

W artykule opublikowanym dziś na portalu money.pl, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przypomina, że dłuży okres pracy ma wpływ na wysokość naszych emerytur i nie omieszkała zaznaczyć, że sporo też Polaków pracuje, będąc już na emeryturze – i są to ogólnie, od dana znane prawdy. Osobiście bardziej byłbym zainteresowany wynikami badań nt. tego – ilu Polaków podejmuje pracę na emeryturze, bo lubią swoja pracą a zdrowie im na to pozwala, a ilu, z powodu sytuacji ekonomicznej w jakiej znaleźli się po przejściu na emeryturę?

We wspomnianym artykule na money.pl czytamy:

Fundusz Rezerwy Demograficznej może przejść spod zarządzania ZUS do PFR.

– Żal mi. Na razie proces jest w toku, ale kierunek jest ustalony – komentuje Gertruda Uścińska, prezes ZUS, dodając, że ZUS wie, jak lokować te środki i osiągał bardzo dobre wyniki.

Prof. Gertruda Uścińska została zapytana też o wypowiedź głównego ekonomisty PFR Pawła Dobrowolskiego, zdaniem, którego będziemy musieli się oswoić z myślą o pracy do siedemdziesiątki.

– Przejście na emeryturę jest prawem – podkreśliła prezes ZUS. – A naszym zadaniem jest edukowanie i informowanie. Mamy system zdefiniowanej składki, on jest dla nas, ubezpieczonych, bezwzględny, bo wysokość emerytury zależy wynika z zebranego kapitału oraz średniego trwania życia – powiedziała. Oznacza to, że im dłużej pracujemy, tym wyższą dostaniemy emeryturę. – Według tej zasady rok pracy dłużej to od 8 do 15 proc. wyższa emerytura – tłumaczyła prezes ZUS w programie „Money. To się liczy”.

Dodała, że granica podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę się przesuwa, sporo też Polaków pracuje, będąc już na emeryturze.

źródło: money.pl

|Bart.