DZIŚ MIJA ROK OD ŚMIERCI PROFESORA ANDRZEJA STRUMIŁŁY

W piątek, 09.04.2021 r. mija rok od śmierci profesora Andrzeja Strumiłły, wybitnego artysty, Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego, który blisko 40 lat żył i tworzył na Suwalszczyźnie.

Profesor Andrzej Strumiłło często odwiedzał Augustów. Po raz ostatni niespełna 3 miesiące przed śmiercią. 16 stycznia 2020 r. był gościem honorowym w „Kawiarence Literackiej” działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie prowadzonej przez augustowską poetkę Janinę Osewską, prezes Fundacji Słowo i Obraz.  

Profesor Andrzej Strumiłło, zdjęcie www.augustow.org

Profesor Andrzej Strumiłło urodził się w 1928 r. w Wilnie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pełnił też funkcję asystenta tych uczelni w latach 1949-1953, profesora ASP w Krakowie (1977-1980), wykładowcy filii ATK w Suwałkach (1987-1988). W latach 1982-84 kierował Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Na początku lat 80. XX w. osiadł na Suwalszczyźnie, w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą.

Andrzej Strumiłło uprawiał wiele dyscyplin sztuki, a jego dorobek obejmuje setki wydawnictw oraz wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Efektem jego działań twórczych jest wiele tomów poezji oraz liczne książki o przyrodzie i kulturze. Jako podsumowanie podróży artystycznych stworzył cykle rysunkowe i fotograficzne.

Zgromadził kolekcje sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Wraz z Czesławem Miłoszem i Tomasem Venclovą był również pomysłodawcą „Księgi Wielkiego Księstwa Litewskiego” – zbioru esejów dwudziestu autorów z Polski, Litwy i Białorusi, odwołujących się do tradycji i dziedzictwa Księstwa Litewskiego wydanej w 2009 r.

Otrzymał szereg nagród: m.in. Ministra Kultury i Sztuki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Miasta Warszawy, Marszałka Województwa Podlaskiego za twórczość artystyczną. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2008 r. w Suwałkach powstała galeria Andrzeja Strumiłły, prezentująca prace artysty z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografii i rysunku oraz część jego kolekcji azjatyckiej.

W 2009 r. profesorowi Strumille przyznano tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego, a Sejmik Województwa Podlaskiego ogłosił rok 2017 rokiem artysty. W ten sposób uczczono jego 90. urodziny.

Profesor zmarł w czwartek (09.04) nad ranem w suwalskim szpitalu w wieku 93 lat.

Zapraszamy do obejrzenia pokazu slajdów z naszego ostanie spotkania z profesorem w Augustowie.

|Bart.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content