2021-09-06, 08:28 Warszawa (PAP)

Zaczynamy tracić pieniądze z UE, przepadnie nawet 47,5 mld zł, jeśli samorządowcy nie wycofają się z uchwał anty-LGBT; Komisja Europejska zawiesiła rozmowy z pięcioma polskimi województwami na temat wypłat środków z programu REACT-EU – pisze w poniedziałek „Gazeta Wyborcza”.

Grafika: źródło PAP

Jak dowiedziała się „Wyborcza”, zamrożonych jest łącznie ponad 126 mln euro, czyli ponad pół miliarda złotych.

„W piątek wieczorem do marszałków z województw: małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego (podpisały deklarację anty-LGBT, a dokładniej +w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych+) oraz z łódzkiego i podkarpackiego (podpisały Samorządową Kartę Praw Rodzin przygotowaną przez Ordo Iuris) przyszły pisma z Komisji Europejskiej. Przekaz płynący z Brukseli jest stanowczy – dopóki uchwały nie zostaną uchylone, kurek z kasą w ramach programu REACT-EU pozostanie zakręcony”

– pisze „GW”.

„Działania waszych władz regionalnych, które przyjęły deklaracje, uchwały czy rezolucje nazywające społeczność LGBTIQ +ideologią+ i uznały swoje terytoria za nieprzyjazne dla osób LGBTIQ, kwestionują ich zdolność do zapewnienia zgodności z zasadą niedyskryminacji. A ta jest warunkiem wdrożenia europejskich funduszy wspierających rozwój gospodarczy”

– brzmi fragment z listu Komisji, który, jak podaje gazeta, upublicznili w weekend aktywiści z internetowego Atlasu Nienawiści.

Z informacji gazety wynika, że w ramach REACT-EU najwięcej może stracić Małopolska (przeszło 33,5 mln euro); województwo łódzkie – ponad 26 mln euro, lubelskie – niemal 26, a podkarpackie – 24,6 mln euro. Listę zamyka woj. świętokrzyskie z niemal 16 mln euro.

„Jak mówią nasi informatorzy z Brukseli, te pieniądze dla Polski nie przepadną – jeden ze scenariuszy przewiduje, że mogą zostać rozdysponowane między inne województwa, które uchwał nie przyjęły”

– czytamy w gazecie. (PAP)

wni/ amac/