Rozwalający się, zagrażający bezpieczeństwu przechodniów budynek przy ul. 3 Maja 19 w Augustowie zostanie w końcu wyburzony.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

Właściciel obiektu otrzymał właśnie pozwolenie na rozbiórkę z miejscowego starostwa. Wcześniej przez wiele miesięcy starał się o wykreślenie gmachu z ewidencji zabytków. W końcu – jesienią ubiegłego roku – otrzymał zgodę. 

Zdzisław Piątek tłumaczy, że przed rozbiórką musiał wykonać niezbędną dokumentację techniczną, dlatego przygotowania do wyburzenia trwały tak długo. 

– W ciągu miesiąca do urzędu mają wrócić zwrotki powiadamiające o tym sąsiadów i wówczas będę mógł już to wyburzyć. Otrzymałem pozwolenie na rozebranie tego budynku oraz na budowę kolejnego w tym miejscu. Na razie nie postawię tu niczego nowego, ponieważ dużo by mnie to teraz kosztowało.

Zdzisław Piątek dodaje, że stojący w centrum miasta obiekt nie nadawał się do remontu, przez co niszczał przez wiele lat.

– Struktura muru jest tak miałka, że on się ciągle rozsypuje. Nie wiem, jakiej sztuki budowlanej trzeba by było użyć, aby wymienić fundament. Ten dom nie ma wieńca, czyli betonowej i zbrojonej obudowy wokół. Kiedy stawiano budynek w pobliżu, to zewnętrzna ściana mojego osiadła. Uszkodzono go wówczas, dlatego lokatorzy zostali stąd wysiedleni.

Budynek ma być rozebrany we wrześniu.

| red: mik

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki