Resort spraw zagranicznych ostrzega przed oszustami, którzy podczas rozmów telefonicznych podszywają się pod pracowników MSZ lub pracowników polskich placówek zagranicznych i próbują zmuszać do określonych czynności, w tym do przelewu środków pieniężnych.

Warszawa, 13.04.2021. Budynek MSZ w Alei Szucha. (wo/awol) PAP/Wojciech Olkuśnik

„W ostatnim czasie Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymuje sygnały o telefonicznym podszywaniu się oszustów pod pracowników MSZ RP lub placówek zagranicznych RP w celu zmuszenia do wykonania określonych czynności, w szczególności dokonania przelewu środków pieniężnych” – poinformowało w piętek Biuro Rzecznika Prasowego MSZ na stronie rządowej resortu (gov.pl).

Wyjaśniono, że w trakcie rozmowy telefonicznej oszuści informują rozmówcę o niedopełnieniu przez niego określonych procedur, jak również o podaniu niepełnych lub nieprawdziwych danych w wypełnianych formularzach, co ma rzekomo pociągać za sobą skutki prawne.

Według ministerstwa, oszuści stosują tzw. spoofing, który polega na podszywaniu się pod dowolny numer telefonu – w tym przypadku numery MSZ.

„Jest to działanie całkowicie niezależne od MSZ oraz nie oznacza, że przełamane zostały jakiekolwiek zabezpieczenia teleinformatyczne Ministerstwa” – podkreślono. Jak zapewniono, „nawiązywanie połączeń z Centralą MSZ (+48 22 523 90 00) oraz z Infolinią MSZ dla Obywatela (+48 22 250 01 16) w celu uzyskiwania informacji jest w dalszym ciągu bezpieczne”.

W komunikacie poinformowano, że oszuści mogą żądać podania danych osobowych, jak również nakłaniać do realizacji przekazów pieniężnych na określoną kwotę za pośrednictwem międzynarodowej firmy świadczącej usługi finansowe w celu uniknięcia przez rozmówcę dotkliwych konsekwencji prawnych.

„Pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie kontaktują się w takim trybie z obywatelami Polski ani z cudzoziemcami przebywającymi w Polsce. W szczególności nie żądają podania przez telefon szczegółowych danych osobowych oraz nie wymagają przekazywania jakichkolwiek środków pieniężnych” – podkreślono.

Ministerstwo apeluje, aby w tego rodzaju przypadkach absolutnie nie podejmować działań żądanych przez osobę podającą się za pracownika MSZ, w szczególności nie podawać swoich danych osobowych oraz nie dokonywać żadnych przekazów pieniężnych.

„Każdy przypadek oszustwa należy zgłosić do najbliższej jednostki Policji oraz poinformować mailowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych na adres rzecznik@msz.gov.pl” – czytamy. Poinformowano także, że MSZ zgłasza wszystkie próby oszustwa do właściwych organów ścigania. (PAP)

autor: Mieczysław Rudy

rud/ godl/