2021-10-29, 06:33 Warszawa (PAP)

W okresie Wszystkich Świętych należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach. Dlatego od piątku do 2 listopada policjanci w ramach akcji „Znicz” będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym – poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że na drogi wyjedzie więcej patroli, co też przełoży się na częstsze kontrole.

Przemyśl, 30.10.2020. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu podczas działań pod kryptonimem „Znicz 2020”, 30 bm. (sko) PAP/Darek Delmanowicz

Komisarz Robert Opas w rozmowie z PAP podkreślił, że w okresie Wszystkich Świętych wiele osób zdecyduje się wykorzystać przedłużony weekend na odwiedzanie grobów swoich bliskich oraz spotkać się z rodziną. „W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach” – powiedział policjant.

Wskazał, że od piątku rozpoczyna się akcja Znicz, podczas której policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. „Na drogi wyjedzie więcej patroli, co też przełoży się na częstsze kontrole” – zapowiedział.

„W szczególności policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów” – tłumaczył.

Podkreślił, że funkcjonariusze będą pilnować porządku oraz płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz w okolicach cmentarzy. „Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy, wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę. Stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach” – zaznaczył.

„Bądźmy jednak przygotowani na to, że mimo starań policjantów możemy napotkać utrudnienia. Czasami więc lepiej zrezygnować z własnego pojazdu i pojechać na cmentarz transportem publicznym. Tym bardziej, że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością” – podał.

Poinformował również, że zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, w tym widoczność. „Przypominamy kierującym, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, również osób starszych, których będzie można spotkać także po zmroku. Natomiast pieszych uczulamy, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo” – przypomniał.

„Wybierając się na cmentarz, pamiętajmy również o konieczność przestrzegania zasad związanych z epidemią COVID-19” – zaapelował.

W rozmowie z PAP komisarz Robert Opas powiedział, że w piątek zainaugurowana zostanie akcja informacyjno-edukacyjna „Nie Zabijaj!”, która ma na celu uświadomić uczestnikom ruchu, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za bezpieczeństwo. „Akcja jest apelem o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i postępowanie w sposób, który nie powoduje zagrożenia zdrowia i życia innych użytkowników drogi” – podkreślił.

„Działania +Znicz+ oraz akcja informacyjno edukacyjna +Nie Zabijaj!+ wspierane będą emisją spotu na ekranach firmy Screen Network S.A., rozlokowanych na terenie całego kraju” – dodał. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ robs/