Szanowni Państwo, jako młodzi społecznicy z Suwałk i inicjatorzy akcji #EkspresowePodlaskie chcemy poinformować, że dziś (22 marca 2021 roku) odbyła się konferencja prasowa podsumowująca petycję „TAK dla drogi ekspresowej SUWAŁKI – AUGUSTÓW – BIAŁYSTOK”.

zdjęcia ilustracyjne Organizatorów

Przez niespełna 2 miesiące trwania akcji, pod petycją #EkspresowePodlaskie podpisało się aż 5653 mieszkańców Województwa Podlaskiego. Lista podpisów liczy 218 stron, a jej zwój ponad 45 metrów. Jest to bardzo duża liczba, która świadczy o wielkim zaangażowaniu mieszkańców, w szczególności regionu suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego, sokólskiego i białostockiego, za co serdecznie dziękujemy. Niesamowity odzew mieszkańców potwierdza potrzebę i istotę budowy trasy ekspresowej z Białegostoku do Suwałk w wariancie przez Augustów.

Ten odcinek pozwoliłby połączyć dwa międzynarodowe korytarze komunikacyjne Via Balticę i Via Carpatię oraz skomunikować całe województwo. Byłaby to pierwsza w historii ekspresówka (2+2) przebiegająca w całości przez Województwo Podlaskie. Trasa zapewniłaby komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania, ułatwiłaby mieszkańcom pracę, naukę i studia, a także pozwoliła na łatwiejszy i szybszy dostęp do urzędów, instytucji, szpitali czy obiektów handlowo-usługowych. Należy również pamiętać o ekologii i ochronie środowiska, a wariant trasy przez Augustów pozwoliłby na „przebicie się” przez Biebrzański Park Narodowy w jego najwęższym punkcie. Zdecydowanie droga ekspresowa Białystok – Augustów – Suwałki to wielka korzyść dla całego Województwa Podlaskiego.

Po zakończeniu konferencji zaprezentowaliśmy zwój 5653 podpisów o długości ponad 45 metrów oraz udaliśmy do Urzędu Miasta w Suwałkach, aby poprosić pana Prezydenta Suwałk – Czesława Renkiewicza o złożenie podpisu pod petycją. Prezydent nie mógł pojawić się osobiście, ale otrzymaliśmy informację z biura prezydenta, że pan Czesław Renkiewicz poparł naszą inicjatywę i podpisał się pod petycją #EskpresowePodlaskie, za co bardzo dziękujemy.

Ogromnie dziękujemy wszystkim mieszkańców Województwa Podlaskiego za wielkie zaangażowanie i każdy podpis. W najbliższym czasie petycja zostanie złożona w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Mamy nadzieję, że wzorem naszych wcześniejszych petycji, ta również spotka się z pozytywnym odbiorem, a droga ekspresowa Białystok – Augustów – Suwałki zostanie zrealizowana.

Inicjatorzy petycji i akcji #EkspresowePodlaskie,

Piotr Wasilewski, Grzegorz Izbicki, Piotr Rydzewski, Damian Izbicki