2021-09-08, 10:57 Warszawa (PAP)

Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy mogą uzyskać pomoc psychologów, pedagogów oraz prawników. Ruszyła całodobowa bezpłatna, ogólnopolska infolinia „Pomagamy” – podało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Warszawa, 09.04.2021. Ministerstwo Edukacji i Nauki budynek na ul. Hożej. (wo/awol) PAP/ Wojciech Olkuśnik

Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl.

Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

„Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych” – informuje resort edukacji i nauki.

Wskazuje, że po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. „Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach” – podano.

W ramach infolinii specjaliści udzielają wsparcia również wsparcie osobom dorosłym, rodzicom, opiekunom i nauczycielom.

Jak podkreśla MEiN, wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka