CZTERY PORY ROKU – WSPOMNIENIE Z WAKACJI

W środę, 25 sierpnia br. w Państwowej Szkole Muzycznej Pierwszego Stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie, w ramach cyklu spotkań muzyczno – poetyckich „Cztery Pory Roku” odbyło się kolejne spotkanie z muzyką i poezją.

Inicjatorka i organizatorka spotkań, nauczycielka augustowskiej PSM Pani Lidia Karpińska zaprosiła do udziału w letniej części „Czterech Pór Roku” pianistę Marcina Pękala i poetkę Janinę Osewską. Marcin Pękala, to młody, z dużymi osiągnięciami artystycznymi pianista. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest absolwentem m.in. PSM w Augustowie. Janina Osewska, to osoba z wieloma pasjami artystycznymi, z których największy rozgłos i uznanie zyskuje dzięki swoim utworom literackim. Wiersze Pani Janiny tłumaczone były już na kilkanaście języków. Lista nagród, wyróżnień i krajów, w których je otrzymała jest długa. Więcej o osiągnięciach artystycznych bohaterów tego wieczoru w zamieszczonych niżej biogramach.

fot. Józefa Drozdowska

Wierszom odczytywanym przez Autorkę towarzyszyła muzyka F. Chopina. Spotkanie prowadziła Pani Bożenna Szumska Niewiadomska. Podobnie jak wcześniejsze spotkania z tego cyklu, to również cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło liczne grono miłośników muzyki i poezji.

fot. Alicja Karpińska PSM Augustów

|Bart.


JANINA OSEWSKA – poetka, fotografka, pedagog, animatorka życia literackiego.

Opublikowała tomy wierszy: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007), Do czasu przyszłego – Until the time to come (2019), Tamto (2015), Niebieska chwila (2017), który był nominowany do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz” w kategorii „Orfeusz Mazurski”, Jaśnienia (2020), który był nominowany do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz” w kategorii „Orfeusz Mazurski”.

Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, niemiecki, ukraiński, białoruski, litewski, czeski, mongolski, hiszpański, węgierski, turecki, francuski, serbski, a wiersz pt. „Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki” doczekał się przekładów na piętnaście języków. Publikowała w polskich pismach literackich, m.in. takich jak: „Twórczość”, „Fraza”, „Topos”, „Borussia”, „Wiadomości Literackie”, „Gazeta Olsztyńska”, „Gazeta Współczesna” oraz w USA, Australii, Litwie, Ukrainie, Turcji, Mongolii, Czechach, Libanie, Indiach, Serbii, na Węgrzech. Swoje wiersze czytała na międzynarodowych festiwalach i kongresach poezji w Polsce, Irlandii, USA, Mongolii, Indiach oraz na Litwie. Nagradzana w USA (2004, 2005), Irlandii (2015), Libanie (2019), Indiach (2019), Argentynie (2020,2021), Turcji (2021). Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2017, 2019) oraz Burmistrza Miasta Augustowa (2017) w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury i sztuki. Beneficjentka programu „Kultura polska na świecie” (2017, 2019) realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie. Nagradzana przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (2020), Marszałka Województwa Podlaskiego (2020). Otrzymała tytuł Ambasador Augustowa (2021).

Wydała autorski album fotografii „Okruchy” (2011), który otrzymał nominację do tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” w 52. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Athens Photo Festival (2015). Uczestniczyła w zbiorowych wystawach fotografii w Polsce, prezentacjach cyfrowych (Australia, Hiszpania, Grecja, Izrael, Portugalia) i miała ponad 20 wystaw indywidualnych.

Od roku 2004 prowadzi Kawiarenkę Literacką według programu autorskiego, a od 2019 towarzyszący jej Konkursu Jednego Wiersza (KJW). W 2019 roku założyła Fundację Słowo i Obraz, której jest prezesem. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Acaaemia Europaea Sarbieviana, The World Academy of Art and Culture i jest członkiem honorowym Maison Naaman pour la Culture w Libanie. Urodziła się i mieszka w Augustowie.


MARCIN PĘKALA – urodził się w Augustowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. E. Młynarskiego w Augustowie, a następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Suwałkach pod kierunkiem mgr Anny Borkowskiej. Studia muzyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w 2020 r. w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj i dr hab. Konrada Skolarskiego. Obecnie jest studentem kameralistyki w klasie prof. Joanny Maklakiewicz i mgr Mischy Kozłowskiego oraz w klasie fortepianu prof. Janusza Olejniczaka. Umiejętności pianistyczne i wykonawcze doskonalił na kursach muzycznych pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów, m.in.; Eitana Globersona, prof. Waldemara Wojtala, prof. Waldemara Andrzejewskiego, prof. Grzegorza Kurzyńskiego, prof. Pawła Zawadzkiego, prof. Marii Niemiry, prof. Tatiany Szewczenko oraz prof. Petrasa Gcniusasa. Uzyskiwał sukcesy w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. w 2019 r. otrzymał I nagrodę na I Międzynarodowym i V Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie, a w 2017 r. II nagrodę z trio fortepianowym w Grand Prize Virtuoso International Musie Competition (Vienna). Występuje z koncertami solowymi i kameralnymi w wielu miastach w Polsce, m.in.: cyklicznych letnich spotkaniach muzycznych „Chopin en Vacansess”, Warsaw Point, „Wakacyjnych spotkaniach muzyki z poezją”, koncertach w Muzeum F. Chopina w Warszawie organizowanych przez NIFC w ramach promocji młodych pianistów, wydarzeniach uczelnianych w ramach programu koncertowej wymiany pianistów polskich akademii muzycznych w kraju oraz koncertach kameralnych z udziałem artystów UMFC.

One Comment

  • Grzegorz Sobczak12. wrz., 2021

    Piękny, wspaniały koncert w wykonaniu Marcina Pękali (fortepian) i Janiny Osewskiej(poezja). Pan Marcin jest już dla mnie wielkim artystą młodego pokolenia a Pani Janina wielką poetką. Oboje to wspaniali ambasadorzy augustowskiej kultury. Ten koncert był dla mnie cudowną odtrutką na znieczulicę kulturalną, czymś zgoła innym jak druga część koncertu niedzielnego, który odbył się w niedzielę na rynku wieczorem. No ale cóż!!!! Są gusta i guściki. Żyjemy w czasach, kiedy o wielkości artysty decyduje prawdopodobnie ilość wulgaryzmów w wykonywanych utworach a nie szlachetność. Jednym słowem :Marcinie i Pani Janino!!! Jesteście wielcy!!!!!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content