Ponad 2500 pisanek z różnych zakątków świata w swoich zbiorach posiada Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Znajduje się ono w zabytkowym dworze ziemiańskim z 1858 r. na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.

Ilustracja do artykułu 10c.jpg

Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, ale również z innych krajów europejskich, a nawet różnych kontynentów – Australii, Afryki, Azji, czy też Ameryki.

Zbiór nie składa się tylko z kurzych, kaczych, czy gęsich, ale również z jajek rzadziej, a praktycznie wcale nie spotykanych w formie pisanki. Jakie to jajka? Pawie, łabędzie, bocianie, a nawet tak egzotyczne, jak jaja strusie, pingwinów, emu oraz mew.

Przykuwające uwagę są również miniaturowe jajeczka afrykańskiej zięby oraz papugi. W kolekcji znajdują się również drewniane pisanki oraz wykonane z kamieni półszlachetnych.

Te miniaturowe dzieła sztuki wykonane są różnymi technikami. To m.in. grawerowanie lub rycie – wydrapywanie ostrym narzędziem motywów na wcześniej pomalowanych jajkach. Zazwyczaj są to motywy kwiatowe oraz geometryczne.

Pisanki

Innym sposobem na zdobienie jaj jest oklejanie wydmuszek, co z kolei daje możliwość puszczenia wodzy fantazji, czego efekty doskonale widać w muzeum. Wydmuszki są oklejone tradycyjnie kolorowym, błyszczącym papierem, świecidełkami, czy też koralikami. Jednak są i takie, które zaskakują. Niektóre jajka oklejone są sitowiem i przędzą, ale również przeróżnymi ziarnami, np. ryżu, gryki lub nasionami ogórków.

Pisanki można też zdobić techniką batikową, czyli pisaniem woskiem, malarską – z użyciem farb olejnych, akrylowych czy plakatowych. Można też nanosić grafikę, a nawet wycinać wzory ażurowe w skorupce… .

Utworzenie Muzeum Pisanki to zasługa małżeństwa z Warszawy. Irena Stasiewicz-Jasiukowa, Profesor Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego i Jerzy Jasiuk wieloletni dyrektor Muzeum Techniki w Warszawie podarowali w 2004 roku do Muzeum Rolnictwa swoją liczącą wówczas około 1500 egzemplarzy kolekcję pisanek. Dziś zbiór liczy ponad 2500 tych kruchych dzieł sztuki.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu jest instytucją Samorządu Województwa Podlaskiego.

źródło: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
oprac.: Aneta Kursa
fot.: Artur Warchala