• Podatnicy rozliczający PIT mają na to czas do końca kwietnia 2021 r.
  • Do urzędów skarbowych wpłynęło już około 60 proc. oczekiwanych zeznań.
  • Wielu podatników nie musi nic robić, żeby ich zeznanie zostało rozliczone automatycznie.
  • Urzędy skarbowe w województwie podlaskim oddały już podatnikom blisko 200 mln złotych z wykazanych nadpłat podatku.

Do urzędów skarbowych w województwie podlaskim trafiło dotychczas blisko 292 tys. zeznań podatkowych PIT. Prawie 90 procent zostało złożonych w formie elektronicznej, czyli za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, dostępnej na www.podatki.gov.pl lub systemu e-Deklaracje. 

Korzystanie z elektronicznych usług dotyczących rozliczeń podatkowych udostępnianych przez Krajową Administracje Skarbową, pozwala na szybsze niż w przypadku zeznań papierowych, zwroty nadpłaconego podatku. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni. Inaczej jest w przypadku zeznań złożonych papierowo, wówczas czas na zwrot wynosi 3 miesiące. 

Do tej pory podlaska Krajowa Administracja Skarbowa wypłaciła już blisko 200 mln złotych nadpłaconego PIT. Z kolei podatnicy, którzy muszą w tym roku dopłacić, przelali już prawie 29 mln zł na konta KAS.

Mając na uwadze sytuacje epidemiczną, która panuje w naszym kraju, zachęcamy do dalszego rozliczenia podatku korzystając z jego elektronicznych form. Usługa Twój e-PIT, dostępna na podatki.gov.pl, udostępnia gotowe zeznanie podatkowe przygotowane przez KAS. Podatnik musi je jedynie uzupełnić o przysługujące ulgi i zatwierdzić, bądź zatwierdzić bez wnoszenia poprawek. Jeśli jednak o tym zapomni, to zeznania PIT-37 i PIT-38, 30 kwietnia zostaną zaakceptowane automatycznie. W przypadku, gdy automatycznie zostanie zaakceptowane zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

Jednocześnie przypominamy: Wiele spraw w urzędzie skarbowym można załatwić bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony podatki.gov.pl lub telefonicznie. W sytuacjach, w których istnieje konieczność osobistej wizyty w urzędzie należy pamiętać, że jest ona możliwa po wcześniejszym umówieniu się i rezerwacji terminu i godziny. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Umożliwia to szybkie i komfortowe załatwienie spraw, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności.  Nie potrzebujesz umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru). Jeżeli chcesz wyjaśnić wątpliwości dotyczące składanego dokumentu – umów wizytę na podatki.gov.pl

|Rzecznik prasowy podlaskiej KAS