DKF KINOCHŁON zaprasza na siódmą edycję wydarzenia pod nazwą „Namiary na Oscary” – jak co roku, choć wyjątkowo, bo latem, zapraszamy Państwa na spotkanie z dobrym kinem i fantastycznymi gośćmi. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo nasze zaproszenie i w ostatnim tygodniu lipca spotkamy się w augustowskim kinie Iskra. Oto, co dla Państwa przygotowaliśmy:

25.07.2021 (niedziela), godz. 10:30

Tegoroczny Przegląd otworzymy seansem dla dzieci. Animacja „Co w duszy gra” jest zdobywcą Oscara w kategorii Najlepszy długometrażowy animowany oraz Najlepsza muzyka oryginalna. To opowieść o Joe Gardnerze, nauczycielu muzyki, który dostaje życiową szansę, aby zagrać w najlepszym jazzowym klubie w mieście. Przez jedno nieoczekiwane zdarzenie trafia do fantastycznego miejsca, gdzie zostaje zmuszony, by ponownie zastanowić się nad tym, co to znaczy mieć duszę. Tam spotyka, a ostatecznie również zaprzyjaźnia się z 22 – duszą, która uważa, że życie na Ziemi nie toczy się tak, jak powinno. W ramach pokazu – jak zawsze – atrakcje dla dzieci.

26.07.2021 (poniedziałek) – godz. 19:15

Drugi dzień naszych Namiarów będzie należał do tegorocznego zwycięzcy głównego konkursu oscarowego wyścigu – filmu „Nomadland”, dzięki któremu swoje statuetki zdobyły także Chloé Zhao, reżyserka oraz Frances McDormand (trzeci Oscar w karierze), za najlepszą kreację pierwszoplanową. Współczesnej nomadki.  Fern pakuje swojego vana i wyrusza w drogę… Urzekną tu Was wspaniałe zdjęcia i opowieść o kobiecie, która sama wybiera życie wolnego ptaka. Zdobywcę Złotego Globu obejrzy z nami Agnieszka Jakimiak– Recenzentka teatralna i filmowa, dramatopisarka i eseistka, z którą porozmawia Błażej Hrapkowicz.

27.07.2021 (wtorek) – godz. 19:15

Wtorek to czas dla nagrodzonego dwoma Oscarami (za montaż i dźwięk) filmu Dariusa Mardera pt. „Sound of Metal”, który krytyka określa jako obraz o dojrzewaniu do niezależności.

Na ekranie zobaczymy Rubena – perkusistę dobrze zapowiadającej się kapeli z pogranicza metalu, noise’u i hardcore’u, który z dnia na dzień, z godziny na godzinę zaczyna tracić słuch. Muzyka jest dla młodego mężczyzny wszystkim, dzięki nie poznał też swoją dziewczynę Lu.

Jest więc „Sound of Metal” opowieścią nie tyle o tragedii, bólu, cierpieniu, traumie, utracie kontaktu z otaczającym światem, co pilnej konieczności przewartościowania życiowych planów i priorytetów. Ruben na prośbę ukochanej decyduje się na pobyt w zamkniętym ośrodku dla niesłyszących, tam uczy się znaków języka migowego, odbywa ćwiczenia z cierpliwości i odnajdywania w sobie spokoju. Ale przede wszystkim poznaje ludzi, którzy nie traktują głuchoty w kategoriach kalectwa, słabości czy upokorzenia, twierdzą za to, że w głuchocie kryje się łaska i siła.”[Mateusz Demski dla film.interia.pl]

Gościem tego pokazu i rozmówczynią Błażeja Hrapkowicza będzie Adriana Prodeus, kuratorka wielu festiwali i przeglądów filmowych, jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Miłośniczka i znawczyni Nowego Jorku.

28.07.2021 (środa) – godz. 19:15

Przegląd Namiary na Oscary zamkniemy filmową opowieścią o koreańskiej rodzinie, która w pogoni za amerykańskim snem w połowie lat 80 ubiegłego wieku przenosi się do Arkansas i zakłada farmę. „Minari” to pełna barwnych i wyrazistych postaci brawurowy obraz zderzenia dwóch światów i próby odnalezienia się w nowych realiach. Ciepła opowieść rodzinna – o niekoniecznie prostej drodze – przesiąknięta emocjami, która Was totalnie zauroczy!

Film obejrzy z nami Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej.

Przez wszystkie dni Przeglądu przeprowadzi nas stały bywalec KINOCHŁONA Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Oscarach i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, kilkukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi” , który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje „Filmie”, „Kinie”, „dwutygodnik.com”, „filmweb.pl”, jest także współautorem „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” i „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

Bilety i cennik:

Bilet na seans dla dzieci w cenie 13 zł do nabycia w kasie kina Iskra (ul. 3 Maja 38) lub online na www.kino-iskra.pl, rezerwacje pod nr tel. 87 641 01 36 oraz online na stronie kina

Bilet na pojedynczy seans: 15 zł

Karnet na Namiary na Oscary (nie obejmuje „Co w duszy gra”): 39 zł

Sprzedaż i rezerwacje: Miejski Dom Kultury w Augustowie, ul. Nowomiejska 41, tel. 87 643 36 59

|APK / DKF Kinochłon