Jak wygląda świat widziany oczami zwierząt hodowlanych będzie można sprawdzić już 8 listopada o godz. 18:30 w augustowskim kinie Iskra podczas kolejnego spotkania z DKF KINOCHŁON.

Tym razem w poniedziałkowy wieczór obejrzymy „Gundę” wybitnego dokumentalisty Viktora Kossakovsky’ego i okiem kamery ujrzymy świat widziany z perspektywy świni – tytułowej Gundy – oraz jej towarzyszy: dwóch krów i jednonogiej kury. To nie jest zwykły film przyrodniczy, to wyjątkowa lekcja empatii pozbawiona oskarżeń i dydaktyzmu.

Czarno-biała, bezdialogowa, opowieść pokazuje jak złożone są światy zwierząt hodowlanych. Gundę poznajemy w chwili, gdy została mamą gromadki prosiąt, więc prześledzimy pierwsze tygodnie życia tych maleństw oraz to, jak aklimatyzują się do życia w tym wiejskim świecie, w którym mają nie byle jakich, charakternych sąsiadów. Pośród nich jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu i wąchająca liście młodej brzozy krowa.

Zapraszamy zatem na bardzo kameralny dokument, w którym odkryjemy międzygatunkowe spotkania opierające się na się na zwykłej, codziennej egzystencji zwierząt hodowlanych, na ich kontakcie z młodymi, na jedzeniu, łażeniu, dziobaniu, żuciu, bieganiu… To intymne spotkanie z istotami, które żyją obok nas. To wyraz solidarności ze zwierzętami, świadectwo troski, prośba o wybaczenie, dyskretny apel do naszej wrażliwości. A wreszcie „czyste kino, uzdrawiający eliksir”, jak mówi zachwycony dziełem Kossakowskiego reżyser Paul Thomas Anderson.

Odkryć piękno i magię w codziennym życiu gospodarstwa pomoże nam Sebastian Smoliński – krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”. współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej.

Serdecznie zapraszamy na ten niezwykły seans.

APK-DKF „KINOCHŁON”

– – –

Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pokaz: 15 zł

Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.