27 września, w augustowskim Urzędzie Miejskim, Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło start programu „Cyfrowa Gmina”. Dzięki temu projektowi polskie samorządy otrzymają około 1 miliarda zł na cyfryzację. Przedstawiciele ministerstwa przekazali Burmistrzowi Mirosławowi Karolczukowi czek na kwotę prawie miliona złotych. 

fot. UM w Augustowie

Nowoczesny samorząd

Inauguracja ogólnopolskiego programu “Cyfrowa Gmina” odbyła się podczas konferencji prasowej transmitowanej z Urzędu Miejskiego w Augustowie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, eksperci z Centrum Projektów Polska Cyfrowa działającego przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz kilkudziesięciu samorządowców z województwa podlaskiego. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Mirosław Karolczuk.

Cieszę się, że ogólnopolski programu “Cyfrowa Gmina” wystartował właśnie w Augustowie. Dziękuję Panu Ministrowi Januszowi Cieszyńskiemu, Ministrowi Adamowi Andruszkiewiczowi oraz Dyrektorowi Centrum Projektów Polski Cyfrowej Wojciechowi Szajnarowi, że przyjęli moje zaproszenie i to właśnie z królewskiego miasta Augustowa postanowili przekazać informacje o ważnej dla całego kraju inicjatywie. Kluczowym punktem naszego wydarzenia było wręczenie czeków na pierwsze środki, które będą przyznane w ramach projektu „Cyfrowa Gmina”. Jestem dumny, że spośród kilkudziesięciu samorządów Augustów otrzyma największą kwotę – niemal milion złotych. Współpraca samorządów z Ministerstwem Cyfryzacji przebiega pomyślnie i już niedługo będziemy mogli zobaczyć pierwsze efekty programu.

– powiedział Burmistrz Mirosław Karolczuk.

Granty dla gmin

Program “Cyfrowa Gmina” umożliwi samorządom finansowanie cyfryzacji urzędów oraz podległych im jednostek publicznych. Pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup sprzętu IT oraz na edukację cyfrową. Dodatkowo, w ramach projektu Ministerstwo Cyfryzacji zrealizuje cyberaudyt w każdej gminie w Polsce. 

Zależy nam na tym, żeby samorządy miały pełną swobodę, żeby mogły wybrać to, co im jest najbardziej potrzebne. Dlatego nie przewidujemy żadnych wkładów własnych, żadnych dodatkowych formalności, prosty wniosek i sto procent finansowania z naszej strony

– powiedział Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński.

Cyfrowa rewolucja

Pandemia Covid-19 udowodniła, że korzystanie z nowoczesnych technologii w jednostkach samorządu terytorialnego, to klucz do zaspokojenie potrzeb mieszkańców. Dzięki programowi „Cyfrowa Gmina” każda jednostka samorządowa będzie w stanie realizować bezpieczne cyfrowe usługi. 

Jest to program ogólnopolski, który będzie kontynuacją pewnej rewolucji cyfrowej. W ostatnich latach w Polsce jest obserwowany bardzo gwałtowny wzrost z zakresu informatyzacji państwa. Codziennością Polaków jest to, że załatwiają swoje sprawy urzędowe przez internet

– dodał Adam Andruszkiewicz – Poseł RP i Sekretarz Stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera.

(*as) Urząd Miejski w Augustowie

zdjęcia: Urząd Miejski w Augustowie