Atak terrorystyczny w Nowym Jorku 11 września 2001 r. nie był tylko atakiem na Stany Zjednoczone, tragedia WTC zraniła nas wszystkich – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 20 lat później przeciwstawienie się terrorowi to jedyny sposób na zbudowanie wolnego i bezpiecznego świata – ocenił.

FFM08 – 20020902 – NOWY JORK, STANY ZJEDNOCZONE: (PLIKI) Widok Manhattanu zza rzeki ukazujący ogromne kłęby dymu unoszące się z bliźniaczych wież World Trade Center 11 września 2001 r. po ataku terrorystycznym na budynki przez dwóch porwanych samoloty komercyjne. Ubiegłoroczne ataki terrorystyczne na World Trade Center i Pentagon, w których zginęło około 3000 osób, doprowadziły do ​​masowego ataku na sieć terrorystyczną Osamy bin-Ladena Al-Kaidę w Afganistanie i na całym świecie. (PIERWOTNIE WYDANO JAKO FKM16) PLIKI EPA PHOTO DPA / HUBERT MICHAEL BOESL

„11 września nie był tylko atakiem na Stany Zjednoczone. Tragedia WTC zraniła nas wszystkich. 20 lat później przeciwstawienie się terrorowi to jedyny sposób na zbudowanie wolnego i bezpiecznego świata. Modlimy się za ofiary i czcimy tych, którzy poświęcili swoje życie pomagając innym. Nigdy nie zapomnimy” – napisał w sobotę na Twitterze premier.

11 września 2001 r. Terroryści Al-Kaidy porwali w USA cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku, trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie; czwarty (który miał uderzyć w waszyngtoński Kapitol) rozbił się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami. W wyniku ataku zginęło prawie trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/