WIERSZE OD AUGUSTOWA, to tytuł trzeciej już antologii wierszy o Augustowie i ziemi augustowskiej. Wcześniej ukazały się: TAM PROSTO OD AUGUSTOWA (2007) i OPOWIEŚCI O ZIEMI AUGUSTOWSKIEJ (2008). Wydawcą „Wierszy Od Augustowa” jest Fundacji Słowo i Obraz. Promocja książki odbyła się w sobotę 4 grudnia 2021 r., w augustowskim Hotelu Warszawa.

Sobotnie spotkanie (4.12.) prowadziła Pani Janina Osewska – Prezes Fundacji Słowo i Obraz, która przed rozpoczęciem spotkania w rozmowie z dziennikarzami powiedziała:

Spotykamy się dzisiaj na wielkim święcie poezji – jest to promocja, prezentacja antologii wierszy o Augustowie i ziemi augustowskiej. „Wiersze Od Augustowa” to książka, w której drukujemy wiersze 58 poetów – żyjących i nieżyjących, z okresu od XX wieku do czasów obecnych. To 240 stron pięknej poezji z bardzo ciekawym posłowiem profesora Zbigniewa Chojnowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Redaktorem, który dokonał wybory wierszy jest Zbigniew Fałtynowicz. Okładka i cała strona graficzna książki została wykonana przez pana Wiesława Szumińskiego, świetnie skorygowana przez Panią Mariannę Rant-Tanajewską. Ja jestem redaktorem prowadzącym cały projekt.

Jeżeli chodzi o tematykę to znajdziecie państwo tutaj właściwie wszystko – od historii, po przyrodę okalającą miasto. Osobiste związki poetów z Augustowem – tych którzy tutaj nie mieszkają i opowiadających o starym Augustowie. Są wiersze mówiące o miłości, sympatiach i przyjaźniach, które zostały zadzierzgnięte poprzez wizyty w Augustowie. Myślę, że jest to tak pięknie ułożona książka, że polecam abyście Państwo ją przeczytali. Jest to też ciekawe wydarzenie dla miasta, jeżeli chodzi o tą literacką stronę.

Nie wszyscy Autorzy mieli możliwość przyjazdu do Augustowa i uczestniczenia w spotkaniu. Były osoby, które przyjechały do nas aż z południowych krańców Polski. W spotkaniu uczestniczył również Burmistrz Augustowa.

W pierwszej części spotkania, Prezes Fundacji Słowo i Obraz przedstawiła osoby i instytucje, które przyczyniły się do powstania i wydania najnowszej publikacji Fundacji. Wręczono 4 tytuły „Mecenas Literatury”, które postanowieniem Zarządu Fundacji przyznano 3. instytucjom i 1. osobie prywatnej. Otrzymali je: Pani Krystyna Płońska, Brunswick Marine in Poland, Bank Spółdzielczy w Augustowie i „Społem” Augustowska Spółdzielnia Spożywców.

W drugiej części Autorzy obecni tego dnia na spotkaniu odczytali po jednym wybranym wierszu z antologii. Na zakończenie spotkania głos zabrał Mirosław Karolczuk – Burmistrz Miasta Augustów. Na ręce Pani Janiny Osewskiej, podziękowania i kwiaty Autorom i Zarządowi Fundacji złożyła Anna Jastrzębska – Dyrektor Augustowskich Placówek Kultury.

Przebieg spotkania można obejrzeć w nagraniach video zamieszczonych niżej.

AUTORZY WIERSZY DO ANTOLOGII:

Anatol Batura, Irena Batura, Bożena Boba-Dyga, Alicja Bolińska, Aneta Borewicz, Beata Bronakowska, Janina Brzostowska, Zbigniew Chojnowski, Grażyna Cylwik, Tadeusz Dawidejt, Józefa Drozdowska, Jolanta Maria Dzienis, Krystyna Eichler-Jukowicz, Stefan Tomasz Eichler, Bogusław Falicki, Barbara Gałczyńska, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Grochowski, Krystyna Gudel, Bożena Intrator, Lucyna Jakubiak, Mirosława Janicka, Marian Jonkajtys, Regina Kantarska-Koper, Wojciech Kass, Bożena Klimaszewska, Henryk Kodź, Krystyna Konecka, Urszula Krajewska-Szeligowska, Irena Krzywińska, Krystyna Lenkowska, Maria Leończuk, Wanda Łomnicka-Dulak, Stefan Maciejewski, Zofia Metelicka, Anna Moczek, Leszek Aleksander Moczulski, Grzegorz Moryciński, Mirosława Niewińska, Joanna Nowocień, Janina Osewska, Małgorzata Dorota Pieńkowska, Zofia Piłasiewicz, Joanna Pisarska, Jacek Podsiadło, Uta Przyboś, Teresa Radziewicz, Kazimierz Rink, Józefina Rogosz-Walewska, Jan Saczko, Jerzy Sikora, Włodzimierz Scisłowski, Janusz Sowiński, Erazm Stefanowski, Irena Suszyńska, Leonarda Szubzda, Franciszka Wierzbicka, Eugeniusz Żytomirski.

ZESPÓŁ REDAKCYJNY:

  • Wybór, układ, redakcja: Zbigniew Fałtynowicz
  • Posłowie: Zbigniew Chojnowski
  • Projekt okładki, opracowanie graficzne: Wiesław Szumiński
  • Redaktor prowadząca: Janina Osewska
  • Kwerenda: Wojciech Batura, Józefa Drozdowska, Zbigniew Fałtynowicz, Janina Osewska
  • Korekta i spis utworów: Marianna Rant-Tanajewska

|Bart / augustow.org