Dziś do naszej redakcji wpłynęło zapytanie na temat grodzenia taśmą brzegów rzeki Netta – co jest tego powodem, zapytał Czytelnik?

Rzeka Netta zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

Na miejscu stwierdziliśmy, że faktycznie ścieżka pieszo rowerowa po obu stronach rzeki Netta jest już odgrodzona taśmą ostrzegawczą od brzegów rzeki.

O informacje na ten temat poprosiliśmy kierownika Wydział Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Augustowie, Sebastiana Chudowolskiego.

W tej chwili trwają prace przy odgradzaniu brzegów rzeki Netta i Kanału Bystrego. Powodem takich działań, jest stwierdzenie ptasiej grypy u martwego łabędzia.

W miniony piątek, 19 lutego w okolicy mostu na rzece Netta w Augustowie zauważono martwego łabędzia. Po podjęciu ptaka z wody i przeprowadzeniu badań stwierdzono u niego ptasią grypę. Zgodnie z zaleceniami Powiatowego Lekarza Weterynarii podjęliśmy działania w celu zabezpieczenia brzegów rzeki Netta i Kanału Bystrego. Brzegi odgradzane są już taśmą, a będą jeszcze zamontowane tablice ostrzegawcze.

W tej chwili apelujemy do mieszkańców, aby nie dokarmiali ptaków.

Na tą chwilę przewidujemy, że taki stan może potrwać 21 dni. Jak będzie to wyglądało faktycznie, to już zależy od rozwoju sytuacji.

– powiedział kierownik Sebastian Chudowolski.

|Bart.

**********************

Po naszej informacji, na stronie Urzędu Miejskiego w Augustowie ukazał się oficjalny komunikat na ten temat. Oto jego treść:

Dzisiaj Powiatowy Lekarz Weterynarii przekazał do Urzędu Miejskiego w Augustowie informację o stwierdzeniu przypadku ptasiej grypy u martwego łabędzia znalezionego w piątek w okolicach ulicy Mostowej. Od rana nasi urzędnicy pracują nad zabezpieczeniem brzegów Netty i Kanału Bystrego, odpowiednim odseparowaniem dużych skupisk ptactwa wodnego oraz ustawieniem tablic informacyjnych dla przechodniów. 

Wysoka zjadliwość wirusa H5N8 wymaga obowiązkowego zwalczania, co może nieść za sobą negatywne skutki ekonomiczne. Hodowców i sprzedawców drobiu obowiązują rygorystyczne procedury, jednak zasady bezpieczeństwa powinni zachować wszyscy. Na świecie wykryto już pierwsze przypadki transmisji wirusa na ludzi. 

Prosimy mieszkańców Augustowa o:

– niedokarmianie ptaków,

– zgłaszanie pod nr tel. 87 615 62 03 lub 532 364 019 przypadków znalezienia martwych ptaków.

Burmistrz Mirosław Karolczuk zwołał na jutrzejszy poranek Zespół Zarządzania Kryzysowego. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.