SKOŃCZĄ SIĘ PROBLEMY INTERNETOWE W GMINIE AUGUSTÓW

Samorząd przystąpił do rządowego programu „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu”. W poszczególnych miejscowościach powstaną hot spoty, gdzie mieszkańcy będą mogli korzystać z sieci za darmo.

zdjęcie ilustracyjne

Jak mówi wójt Zbigniew Buksiński, obecnie większość z nich nie ma dostępu do szybkich łączy.

Właściwie to tylko do szkół doprowadzony jest szerokopasmowy internet, a indywidualne gospodarstwa jeszcze nie są podłączone. Jest już zrobiona sieć i nie wiemy, kiedy firma z Sokółki nas pod nią podepnie. Chcieliśmy, żeby można było mieć dostęp do sieci w miejscach publicznych, ustalonych zgodnie z tym programem.

W ramach programu gmina utworzy 11 takich punktów. Będą znajdowały się między innymi w remizach OSP w Rutkach, Netcie, Topiłówce i Kolnicy oraz przy Szkole Podstawowej w Janówce i w parku w Białobrzegach.

W ich pobliżu wszyscy będą mogli korzystać z bezpłatnego internetu. Jest jednak warunek, że tych korzystających musi być co najmniej trzydziestu. Zastanawiamy się, czy znajdzie się tylu mieszkańców. Jeden abonament miesięcznie wynosi około 160 złotych. Jak liczyliśmy, pięć lat jego opłacania w tych wszystkich punktach będzie nas kosztowało ponad 79 tysięcy.

Żeby tę kwotę zmniejszyć, wójt rozważa więc bądź ograniczenie liczby punktów, bądź umieszczenia ich w miejscach, gdzie już jest doprowadzony internet.

A na realizację programu gmina otrzyma z resortu cyfryzacji około 64 tysiące złotych dofinansowania.

| red: kap

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *