Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa! Celem święta jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Symbolem tego dnia jest również zakładanie skarpetek nie do pary.

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia oraz moment, gdy wszystko możemy zacząć od nowa po przebudzeniu się z „zimowego snu”. Niedziela (21.03) patronuje nie tylko zbliżającej się wiośnie, ale również narodzinom ludzi niezwykłych, czyli Światowemu Dniu Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku, a od 2012 roku odbywa się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Pomysłodawcą wydarzenia był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja tego dnia miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down’s Syndrome Association (DSA).

Data obchodów wiąże się nie tylko z rozpoczęciem wiosny kalendarzowej, lecz również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Celem święta jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Symbolem tego dnia jest również zakładanie skarpetek nie do pary.

W grudniu 2011 Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło celowość obchodów na arenie międzynarodowej. Od 2012 roku obchody odbywają się oficjalnie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych.

oprac. Cezary Rutkowski / wrotapodlasia.pl

na podst. pl.wikipedia