To promocja lokalnej, tradycyjnej i zdrowej żywności, ale także konkursy i koncerty. W sobotę, 3 lipca, w Augustowie rozpoczęły się dwudniowe Targi „Polska smakuje”.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

W centrum letniej stolicy Polski, na rynku Zygmunta Augusta, swoje produkty prezentują nie tylko rolnicy z Podlaskiego, ale także Lubelskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Mazowieckiego. Jak „Polska smakuje” sprawdzała Wiesława Burnos, członek zarządu województwa, która wzięła udział w otwarciu dwudniowego przedsięwzięcia.

Augustowskie targi to okazja, by kupić zdrową żywność ekologiczną i tradycyjną, a także rękodzieło. Producenci z czterech wschodnich regionów Polski prezentują i sprzedają cały przekrój regionalnych produktów od mięsa i pieczywa, poprzez sery, po kartacze i miody. To dla nich szansa na promocję wytwarzanych produktów.

– Cenna jest każda z inicjatyw promujących podlaską i polską zdrową tradycyjną żywność. Nasz region to prawdziwe zagłębie doskonałych produktów spożywczych, co warto pokazywać, z korzyścią dla ich producentów

– podkreślała Wiesława Burnos.

Organizatorem tegorocznej piątej edycji targów jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i augustowski samorząd.

– Robimy wszystko, by promować polską żywność, a nasze hasło „Polska smakuje” jest coraz bardziej rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i poza granicami

– mówił Michał Wiśniewski, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Jak dodała Jadwiga Zabielska, dyrektor białostockiego oddziału Ośrodka, celem przedsięwzięcia jest pokazanie naszej zdrowej żywności, która jest wytwarzana bez dodatków chemii, ulepszaczy, a jednocześnie pobudzenie gospodarki rolników.

W niedzielę, 4 lipca, drugiego dnia targów, kiermasz potrwa do godz. 15. W programie także rywalizacja na smaki w konkursie Bitwa Regionów. Warto tu przyjechać i przekonać jak Podlaskie i Polska smakują…

Małgorzata Sawicka
red.: Małgorzata Półtorak

| wrotapodlasia.pl

Temu, co działo się podczas tego dwudniowego wydarzenia przyglądał się z aparatem i mikrofonem nasz korespondent Wojciech Piotrowicz. Zapraszamy do obejrzenia jego fotorelacji oraz wysłuchania nagrania audio z części oficjalnego otwarcia tegorocznych Targów Polska Smakuje 2021.

|Bart. / augustow.org

Oficjalne otwarcie Targów