2021-08-29, 08:38 Warszawa (PAP)

Nowe posiłki wojska i policji przyjechały wcześnie rano w niedzielę na granicę polsko-białoruską k. Usnarza Górnego (woj. podlaskie). Po stronie białoruskiej od ok. trzech tygodni koczuje grupa migrantów.

Usnarz Górny, 24.08.2021. Policja i wojsko w pobliżu miejscowości Usnarz Górny (pow. sokólski), 24 bm. Mija kolejny dzień, w którym grupa cudzoziemców koczuje na granicy polsko-białoruskiej. Przejścia na polską stronę pilnują żołnierze i funkcjonariusze SG. Natomiast z białoruskiej strony przed ewentualnym odwrotem zagradzają im drogę tamtejsze służby. (kf) PAP/Artur Reszko

Po godzinie szóstej na granicę polsko-białoruską przyjechał duży samochód ciężarowy. Przywiózł żołnierzy, którzy wspomagają Straż Graniczną i policję w ochronie tego odcinka granicy przed nielegalnym przejściem na teren RP cudzoziemców przebywających po białoruskiej stronie.

Naprzeciw obozowiska migrantów, które niezbyt szczelnie zasłaniają pojazdy polskich służb i wojska, przebywają od wielu dni m.in. wolontariusze Fundacji Ocalenie. Kilkadziesiąt przeważnie młodych osób mieszka w miasteczku namiotowym, w którym od soboty przybyły dwa duże namioty typu wojskowego.

Aktywiści za pomocą lornetek obserwują, co dzieje się w obozowisku migrantów, notują działania wojska, policji i Straży Granicznej.

„Na szczęście nie sprawdziły się nasze obawy, że policja zechce nas stąd usunąć. Wczoraj przyjechało dużo policjantów i żołnierzy, myśleliśmy, że przyjechali po nas” – mówi jedna z wolontariuszek.

W niedzielę około siódmej do Usnarza Górnego przyjechało kilka policyjnych radiowozów.

Straż Graniczna patrolowała drogi wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Patrole można zobaczyć szczególnie często między Usnarzem Górnym a Krynkami.

Od około trzech tygodni po białoruskiej stronie granicy koczuje grupa migrantów. Przejście do Polski uniemożliwiają im Straż Graniczna policja i wojsko.

Według informacji Straży Granicznej w obozowisku jest 24 lub nieco więcej osób. Fundacja Ocalenie, której pracownicy i wolontariusze są w Usnarzu Górnym, czyli po polskiej stronie, i komunikują się z imigrantami przez megafony, otrzymuje od nich informacje, że w obozie przebywają 32 osoby. (PAP)

wnk/ joz/