Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! O tym jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonała się mieszkanka Augustowa. Kobieta za pośrednictwem portalu aukcyjnego, chciała sprzedać sofę i szafkę. Do transakcji nie doszło, a z konta bankowego kobiety zniknęło 4000 złotych.

fot. KPP w Augustowie

W poniedziałek po południu do policjantów z augustowskiej komendy zgłosiła się kobieta, która została oszukana, podczas sprzedaży swoich rzeczy na portalu aukcyjnym. Za pośrednictwem komunikatora odezwała się do niej kobieta zainteresowana kupnem, która napisała, że będzie organizować transport za pośrednictwem firmy kurierskiej. W kolejnej korespondencji augustowianka dostała link, który miał ją skierować do strony przewoźnika. Była tam też instrukcja co zrobić, żeby odebrać pieniądze. 47- latka postępowała zgodnie z nią i podała wszystkie dane do swojego konta bankowego. Kolejnym krokiem jaki miała wykonać, było wygenerowanie kodu BLIK i wpisanie go, w zakładkę na stronie przewoźnika. W taki sposób kobieta straciła 4000 złotych.

Ostrzegamy!

Przestępcy często proponują łatwy sposób przelania gotówki, poprzez wygenerowanie kodu BLIK, w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.

Jak nie dać się oszukać w przypadku kupna/sprzedaży na portalach aukcyjnych?

• bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego/sprzedającego, aby wejść w link i podać dane karty bankomatowej;
• nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 , który jest nadrukowany obok podpisu;
• czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
• każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, SMS-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;
• zwróć uwagę na pisownię w wiadomościach – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
• każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc naszą czujność.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

|augustow.policja.gov.pl/