ŻARYN: ABW ZATRZYMAŁA OBYWATELA POLSKI, KTÓREMU PRZEDSTAWIONO ZARZUT SZPIEGOSTWA NA RZECZ BIAŁORUSKIEGO WYWIADU

Autor / 1 tydzień temu / AKTUALNOŚCI / Komentarze

ABW zatrzymała obywatela Polski podejrzanego o szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu – poinformował w środę rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymany mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu.

Warszawa 2008-11-12. Siedziba Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) przy ul. Rakowieckiej. ps/stw PAP/Paweł Supernak

W komunikacie Żaryn podkreślił, że śledztwo w tej sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Warszawie.

„Zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa (art.130 kk) na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. Zatrzymany mężczyzna od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r.” – czytamy w komunikacie rzecznika.

Jak dodano, podejrzany w poniedziałek został aresztowany na trzy miesiące.

Z kolei na konferencji prasowej Żaryn podkreślał, że ABW będzie prowadzić dalsze czynności, żeby wyjaśnić wszystkie okoliczności pracy mężczyzny na rzecz białoruskich służb.

„Ten mężczyzna przez szereg lat był związany ze służbami mundurowymi, a od 20 lat jest emerytem” – dodał Żaryn.

Zaznaczył przy tym, że śledztwo jest niejawne, ponieważ zatrzymany jest oskarżany o szpiegostwo. „Zatrzymanie jest związane z autonomiczną pracą polskiego kontrwywiadu i prokuratury, jest związane z działalnością obcych służb, w tym przypadku białoruskich na naszym terenie” – poinformował Żaryn.

Rzecznik zaznaczył, że niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie, stąd nie może przekazać dalszych informacji. (PAP)

Autorzy: Mateusz Roszak, Wojciech Kamiński

mro/ wnk/ robs/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są. *

Skip to content