Pochodzą one z wybranego przez mieszkańców w 2019 roku jednego z projektów budżetu obywatelskiego, zgłoszonego przez Augustowską Grupę AED.

Jak mówi kierownik wydziału spraw społecznych i administracyjnych urzędu miejskiego – Michał Kotarski, sprzęt jest już gotowy do zamontowania.

Mamy te urządzenia zakupione. Teraz trwa procedura uzyskania wszelkich zgód. Następnie będziemy je umieszczać w poszczególnych lokalizacjach. Defibrylatory te służą przede wszystkim podniesieniu bezpieczeństwa mieszkańców Augustowa. Mogą pomóc w nagłym zatrzymaniu krążenia. Każdy może z nich skorzystać, ponieważ ten sprzęt sam instruuje, w jaki sposób należy go podłączyć i użyć.

Nowe defibrylatory pojawią się w parku przy szkole muzycznej, na stadionie miejskim, przy amfiteatrze, przy placu zabaw na błoniach nad rzeką Nettą, w miejskim domu kultury, na basenie, na plaży Bielnik oraz na budynku komunalnym przy ulicy 3 Maja 25.

Koszt projektu, to 95 tysięcy złotych. Te defibrylatory znajdą się na interaktywnej mapie, którą prowadzi strona internetowa: www.ratujmyzsercem.pl, gdzie będzie można odnaleźć ich dokładną lokalizację. Będziemy więc wpięci w ogólnopolski system.

 W Augustowie obecnie znajdują się 3 defibrylatory: w urzędzie miejskim, na budynku starostwa powiatowego oraz w miejskim domu kultury. Urządzenie z tego ostatniego zostanie przeniesione do biblioteki, a na jego miejscu pojawi się nowe. 

| red: kap

autor: Marta Sołtys / https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki