Gościem Kawiarenki Literackiej, która odbyła się 12 sierpnia w gościnnych progach Sanatorium Augustów „Pałac na wodzie” przy ul. Zarzecze, był Wojciech Kass, poeta i eseista, redaktor, dyrektor Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu.

Organizatorem cyklu spotkań poetycko-muzycznych są Augustowskie Placówki Kultury-Miejska Biblioteka Publiczna oraz Fundacja Słowo i Obraz. Założycielka i prezes fundacji, Janina Osewska, była także gospodynią wieczoru. W muzyczny nastrój publiczność wprowadził Grzegorz Sobczak z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Augustowie. Odbył się również IV Konkurs Jednego Wiersza, który wygrała Krystyna Gudel za utwór „Gdzie stary dom i wspomnień ślad”.

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

Bohater wieczoru, Wojciech Kass, jest autorem kilkunastu książek, w tym zbiorów wierszy: „Do światła” (1999), „Jeleń Thorwaldsena” (2000) – za które otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, „Prószenie i pranie” (2002), „10 Gedichte aus Masurenland” (2003), wybór wierszy w języku polskim i niemieckim), „Przypływ cieni” (2004), „Gwiazda Głóg” (2005) nominowany do Wawrzynu nagrody literackiej Warmii i Mazur, „Pieśń miłości, pieśń doświadczenia” (z Krzysztofem Kuczkowskim) (2006), „Wiry i sny” (2008) nominowany do Wawrzynu nagrody Literackiej Warmii i Mazur oraz „41” (2010)” Ba! Dwadzieścia jeden wierszy” (2014), „Przestwór. Godziny” (2015) nominowany do Nagrody Literackiej Stołecznego Miasta Warszawy, „Pocałuj światło. 89 wierszy” (2016), „Ufność. Trzy poematy” (2018), „Tak. Trzy eseje o poezji” (2018), „Objawy” (2019) i „Metaf. 20 wierszy o położeniu” (2020). Jest laureatem wielu nagród, m.in. „Nowej Okolicy Poetów” za dorobek poetycki (2004), nagrodą „Otoczaka” za tomik wierszy „Wiry i sny” (2009), „Sopocką Muzą” – Nagrodą Prezydenta Miasta Sopotu (2011), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2015). Jego wiersze tłumaczone są na język niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski, rosyjski. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Od 1997 r. związany z Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.

Wojciech Kass

Poeta po raz ostatni z augustowską publicznością spotkał się w 2004 roku.  Wiele się od tego czasu zdarzyło i właśnie od prośby podzielenia się z publicznością wspomnieniami z tych ostatnich szesnastu lat życia zawodowego oraz rodzinnego rozpoczęła rozmowę Janina Osewska. Później, „oddając głos poezji”, uczestnicy wieczoru wysłuchali kilkunastu wierszy przeczytanych przez samego autora, okraszanych anegdotami dotyczącymi okoliczności powstania utworów. Bo „wiersze pisze się w nieoczekiwanych sytuacjach”. Jesienią tego roku ukaże się najnowszy wybór wierszy Wojciecha Kassa.

Wydarzeniem towarzyszącym Kawiarenkowym wieczorom jest Konkurs Jednego Wiersza.

Jury w składzie Wojciech Kass – przewodniczący, Bożena Bendig, Józefa Drozdowska, Grzegorz Gołaszewski oraz Iwona Truszkowska, po wysłuchaniu prezentacji, przyznało nagrodę główną Krystynie Gudel oraz wyróżnienie Joannie Chachule.

Nagrodzone wiersze publikujemy poniżej. Wyróżniona oraz pozostałe uczestniczki: Joanna Denert, Lucyna Karna oraz Zofia Piłasiewicz, otrzymały książki ufundowane przez organizatora konkursu, Fundację Słowo i Obraz. Nagrodę główną natomiast ufundowała Księgarnia Akme.

Nagroda w IV Konkursie Jednego Wiersza, 12.08.2021 r.

Krystyna Gudel, „Gdzie stary dom i wspomnień ślad”

pierwsze chłodne wieczory

przyniosły ulgę i orzeźwienie

skwar dawał się we znaki

od kilku tygodni

przez uchylone okna i drzwi

wciskał się wonny zapach

skoszonej trawy i wiódł

na drogę której już nie ma

do starego domu z pożółkłej

fotografii do zakamarków

tamtego czasu

gdzie przy lampie naftowej

babcia zmyślne opowieści snuła

gdzie woń ziół w święconym

wianuszku na framudze drzwi

obraz plonu w rogu poletka

z chlebem i solą na białym perkalu

i palma w oknie i poczet świętych

z zasłużoną Agatą na czele

a pośród nich pracowity pająk

na spróchniałej etażerce

ścielę hołd Najwyższemu

w jego misternej koronce

nić czasu i uwikłane losy

Wyróżnienie w IV Konkursie Jednego Wiersza, 12.08.2021 r.

Joanna Chachuła, „Palimpsest”

Ile razy na minutę uderza serce?

Nie umiem tego policzyć,

kiedy obejmuje mnie cisza jej ciała.

Jeszcze nie jestem osobna.

Jej komórki zapisują się w żyłach

i na mojej skórze,

Mówi do mnie w tę wilgotną noc,

gdy jej ciało pęka,

by ofiarować mi wolność.

Nie znam jeszcze słów

opisujących nagłą samotność,

więc nie odpowiadam.

Myję stare ciało mojej matki

delikatnie, długo,

aż moje wreszcie będzie czyste.

– Miejska Biblioteka Publiczna –

Video i foto relacja ze spotkania Augustowski Portal Informacyjny Augustow.org.