Park Kulturowy Korycin Milewszczyzna, Tykocin – Pomnik Historii oraz Region Puszczy Białowieskiej – to zwycięzcy etapu regionalnego Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny. Certyfikaty wyróżnionym wręczono podczas czwartkowej (28.10) gali, w której wziął udział Marek Malinowski, członek zarządu województwa. Kapituła konkursowa przyznała także Złoty Certyfikat Operze i Filharmonii Podlaskiej.

– Turystyka to przyszłość naszego regionu, z jej różnorodnością kulturalną, ale także piękną, wspaniałą przyrodą. Województwo podlaskie ma duży potencjał turystyczny, a wy potraficie to wykorzystać, często przekuwając w ciekawy biznes. Nie byłoby tego bez waszej pasji, zapału, błyskotliwych pomysłów – mówił Marek Malinowski, zwracając się do uczestników konkursu.

Jak dodał, działania w branży turystycznej mają wymiar promocyjny.

– Dzięki waszej pracy Podlaskie jest województwem rozpoznawalnym, atrakcyjnym turystycznie. W imieniu własnym i całego zarządu serdecznie wam dziękuję – podsumował.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 15 produktów turystycznych z regionu. O zwycięstwie zdecydowała ich atrakcyjność, która jest kluczowa w przyciąganiu turystów na dany teren i obszar, ale także działania na rzecz komercjalizacji produktu turystycznego, wykorzystanie nowych technologii w jego rozwoju i promocji, gospodarcze oraz jego społeczne i ekonomiczne znaczenie dla rozwoju regionu czy sposób funkcjonowania, w końcu perspektywy dalszego rozwoju.

Złoty Certyfikat przyznano Operze i Filharmonii Podlaskiej. To nagroda dla produktu już posiadającego certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, który po jego otrzymaniu twórczo rozwiną swoją działalność. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment.

Jury przyznało również Certyfikat Specjalny. Otrzymała go Rowerowa Narewka. Nagroda ta dedykowana jest produktom, które na rynku są stosunkowo krótko, bo mniej niż dwa lata, ale drzemie w nich duży potencjał. W tym roku głos w konkursie mają także użytkownicy sieci i mediów społecznościowych. Mogą oni zagłosować na produkty w konkursie Certyfikat Internautów. Nasz region reprezentuje Region Puszcza Białowieska. Głosowanie trwa do 3 listopada na tej stronie.

– Staramy się pozyskać jak najwięcej turystów, zwłaszcza w dobie pandemii, bo turystyka, sport to zdrowie. W minione wakacje odnotowaliśmy rekordowe liczby odwiedzających nas turystów, zwłaszcza w obszarze Suwalszczyzny i pojezierza augustowskiego. […] Turyści wykorzystali każdy moment, w którym można było przyjechać, odwiedzić i odpocząć na świeżym powietrzu – powiedziała Bożena Nienałtowska, prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Odpowiadając na pytanie co robić, by turystyka w regionie wciąż kwitła prezes PROT odpowiedziała:

– Poprzez promocję, bez której nic nie osiągniemy. Temu służy m.in. dzisiejsza konferencja i konkurs na lokalny produkt turystyczny, który jest jednym z działań, które pozwala ściągnąć do nas jak najwięcej turystów. Filmy turystyczne dot. naszego regionu, zapraszanie blogerów, by o nas pisali wpływa na to, że liczba tych turystów wzrasta i wiedza o naszym regionie zatacza szersze kręgi, również poza granicami kraju – podsumowała.

Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej to najważniejsza nagroda w branży. Stanowi ona rekomendację i gwarancję usług na najwyższym poziomie. Podnosi rangę produktu turystycznego, wzmacnia jego pozycję w ofertach dla klientów. 

– Przyznane certyfikaty to szczególne uhonorowanie działalności turystycznej – Podlaskie jest regionem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Mamy wiele do zaoferowania. Ja głęboko wierze w to, że możemy rywalizować na terenie ogólnopolskim – powiedział Sławomir Kieda, dyrektor biura Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej odbył się już po raz osiemnasty. Organizatorem konkursu na etapie wojewódzkim jest Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna. Jego laureaci pod koniec roku będą reprezentować Podlaskie w ogólnopolskim finale.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Januszewicz

| wrotapodlasia.pl