Uroczystość wręczenia stypendiów i nagród w zakresie twórczości, upowszechniania kultury i sztyki odbyła się we wtorek, 16 marca o godz. 17.00 w tymczasowej siedzibie Miejskiego Domu Kultury w Augustowie przy ul. Nowomiejska 41.W imieniu Burmistrza Augustowa stypendia i nagrody wręczył jego zastępca, Filip Jerzy Chodkiewicz. Prowadzącą wydarzenie była p. Dorota Bożewicz z Augustowskich Placówek Kultury.

zdjęcia: Wojciech Piotrowicz / augustow.org

Pierwsza tego wieczoru Nagroda w kategorii „Wybitne osiągnięcia na rzecz kultury, jej rozwoju, upowszechniania i ochrony”, wręczona została dla Chóru MELODIA. Powstał on w 2016 r. w wyniku połączenia chórów „Złota Jesień” i „Agat”. MELODIA aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Augustowa i regionu. Występuje na licznych uroczystościach, przeglądach twórczości ludowej i regionalnej. Chór ma za sobą koncerty za granicą m.in na Litwie, Ukrainie i Białorusi. W planach mają również występ na Łotwie, gdzie do udziału w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Polonijnych zaprosił zespół „Jutrzenka”. Chór MELODIA wykonuje utwory począwszy od pieśni patriotycznych, ludowych i kolęd, aż do współczesnej muzyki rozrywkowej. W imieniu Chóru nagrodę odebrali Tadeusz Giedrojć i Barbara Daraszkiewicz.

Nagrodę w tej samej kategorii otrzymała Anna Gajdzińska. Od d 2018 r. działająca w Teatrze Pneumatycznym Augustowskich Placówek Kultury, biorąca udział w spektaklach i projektach artystycznych. W latach 2009-2017 współpracowała z Fundacją Cordis, prowadząc warsztaty i zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży. Za rolę Anny Norbery w spektaklu „Sekret Misia Gagatka” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w czasie VII Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha” w Bielsku Podlaskim.

Trzecim nagrodzonym w tej samej kategorii j został Oliwier Nurkiewicz, który od 6 lat rozwija i poszerza swoje umiejętności w Sportowym Klubie Tańca „Promenada”. Efekty swojej pracy prezentuje podczas licznych turniejów i zawodów tanecznych. W 2019 r. otrzymał klasę taneczną „D”. W 2020 roku wspólnie z partnerką zdobył Vice-Mistrzostwo Województwa Podlaskiego w tańcach latynoamerykańskich.

Czwartą osobą, która spotkała się z wyróżnieniem w tej kategorii jest Szymon Świątkowski, uczeń Sportowego Klubu Tańca „Promenada”. Ma na on swoim koncie udział w ponad 50 ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach tańca towarzyskiego, konkursach i pokazach. Obecnie trenuje w parze z Zuzanną Kruszniewską

Przed kolejną częścią uroczystości, w której wręczone zostały stypendia, na scenie wystąpiła Natalia Kossobudzka w poetyckiej piosence „A jeśli nie znajdziesz”.

Stypendia przyznano osobom wykazującym się wyjątkową aktywnością twórczą, reprezentującym wysoki poziom artystyczny i szczególnie utalentowanym w oparciu o osiągnięte wyniki w jednej z dziedzin: sztuki plastyczne, teatr i sztuka estradowa, muzyka i śpiew, taniec, literatura, film, fotografia, organizacja przedsięwzięć kulturalnych na terenie miasta Augustowa, upowszechnianie kultury lub opieka nad zabytkami.

Roczne stypendia artystyczne w kategorii do 26 lat otrzymali: Zuzanna Kozłowska, Mikołaj Michniewicz i Rafał Rowiński

Zuzanna Kozłowska, flecistka i solistka, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwalów folklorystycznych. Studiuje obecnie na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym, kierunek Instrumentalistyka, specjalność: gra na flecie traverso i II roku, na Wydziale Wokalno-Aktorskim, kierunek Wokalistyka.

Tematem stypendium Zuzanny jest, między innymi, opracowanie programu recitalu, przygotowanie aranżacji na głos z akordeonem oraz organizacja koncertu. W imieniu Zuzanny Kozłowskiej stypendium odebrała jej mama Jadwiga Kozłowska.

Mikołaj Michniewicz to, uczeń IV klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie w klasie fortepianu. Na przestrzeni roku 2019/2020 uczestniczył w konkursach pianistycznych o randze szkolnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając m.in. II miejsce podczas XII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Dziesięciolatków, tytuł Laureata – XXI Festiwalu Pianistycznego im. Garglinowicza w Olsztynie, III nagrodę na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie.

Tematem stypendium Mikołaja jest udział w konkursach pianistycznych i turniejach tańca o randze szkolnej, międzyszkolnej, regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Udział w konsultacjach pianistycznych. Udział w warsztatach tanecznych.

Rafał Rowiński, absolwent studiów filmoznawczych na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorem i realizatorem filmu pt. „W Augustowie się kręciło”, który opowiada o filmach nagrywanych w Augustowie. Film jest swoistą mapą i kroniką filmową o artystycznej przeszłości Augustowa, w którym niegdyś filmowcy widzieli atrakcyjny ośrodek filmowy.

Tematem stypendium Rafała jest Filmowy Augustów, czyli interaktywna strona internetowa zapoznająca mieszkańców regionu i turystów z filmową historią augustowszczyzny. Strona internetowa będzie rozwinięciem tematu poruszanego w filmie „W Augustowie się kręciło” zrealizowanego przez stypendystę w roku ubiegłym. Pozwoli to na aktualizacje treści zawartych w filmie i ich uporządkowanie. W imieniu Rafała Rowińskiego stypendium odebrała siostra Paulina Rowińska.

Podobnie jak to miało miejsce wcześniej, przed wręczeniem nagród w ostatniej już kategorii stypendialnej przyszła kolej na przerywnik muzyczny. Tym razem na scenę weszły i zaśpiewały piosenkę utwór „Ludzkie gadanie”: Patrycja Bożewicz, Marta Fadrowska i Natalia Kossobudzka.

Roczne stypendia artystyczne w tej kategorii wiekowej powyżej 26 lat otrzymali: Elżbieta Granacka, Marek Wasilewski i Konrad Milanowski.

Elżbieta Granacka, nauczyciel i instruktor muzyczny, od 30 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą. Instruktor trzech zespołów muzycznych, tria smyczkowego, Teatru Piosenki Augustowskich Placówek Kultury. Oprócz przygotowania wokalnego członków zespołów, komponuje utwory, opracowuje je pod względem aranżacyjnym i interpretacyjnym.

Tematem stypendium Pani Elżbiety jest nagranie i realizacja wideo autorskiej piosenki z wykorzystaniem w klipie krajobrazów promujących Augustów.

Marek Wasilewski, tancerz tańca towarzyskiego. Uczestnik licznych ogólnopolskich i międzynarodowych turniejów tańca.

W 2020 roku wspólnie z małżonką zdobyli:

  • – II miejsce na Mistrzostwach Polski
  • – mistrzowską klasę A
  • – II miejsce w Ogólnolitewskim Turnieju Tańca
  • – XII miejsce na Międzynarodowym Turnieju Tańca w Czechach.

Tematem stypendium Marka Wasilewskiego jest szkolenie i podnoszenie umiejętności tanecznych. W jego mieniu stypendium odbierała córka Monika Wasilewska.

Konrad Milanowski, prowadzi zajęcia teatralne w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie. Od 2018 r. jest członkiem Teatru Pneumatycznego przy Augustowskich Placówkach Kultury, gdzie włącza się w przygotowania wydarzeń artystycznych. W latach 2014-2015 działał również     w teatrze przy Suwalskim Ośrodku Kultury.

Tematem stypendium Pana Konrada jest przygotowanie pisanego wierszem scenariusza spektaklu teatralnego dla dzieci, który zostanie wystawiony we współpracy z działającym przy Augustowskich Placówkach Kultury Teatrem Pneumatycznym w formie spektaklu.

Uroczyste spotkanie w augustowskim MDK-u zakończyło się wykonaniem przez Martę Fadrowską utworu z repertuaru Magdy Umer „Jeśli myślisz, że ja cię nie kocham”, w jej własnej interpretacji.

|Bart.

https://www.facebook.com/129909040408717/videos/432237041337270