Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował w sobotę (16.01), że zapadła decyzja o wstrzymaniu transportu 330 tys. dawek szczepionki, które miały być w przyszłym tygodniu wykorzystane do szczepienia pacjentów z grupy zero. Taki krok ma związek z zapowiadanym ograniczeniem dostaw szczepionki przez firmę Pfizer.

zdjęcie: Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk / www.gov.pl

Dworczyk: musieliśmy zmienić plany ws. szczepień przeciw COVID-19 na przyszły tydzień

Michał Dworczyk zapewnił, że wszystkie osoby, które otrzymały pierwszą dawkę, dostaną także drugą dawkę szczepionki. Jak podkreślił, harmonogram Narodowego Programu Szczepień zostaje utrzymany.

Szef kancelarii premiera poinformował jednocześnie o modyfikacji harmonogramu dystrybucji szczepionki na przyszły tydzień. Nie zmieni się pierwsza część planu – 50 tysięcy dawek zostanie przewiezionych do punktów w celu wykonania drugiego szczepienia, 120 tysięcy dawek trafi natomiast do domów pomocy społecznej na pierwsze szczepienie. Jak mówił Michał Dworczyk, zapadła natomiast decyzja o wstrzymaniu transportu 330 tysięcy dawek na pierwsze szczepienie dla osób z grupy zero. 

Zdecydowaliśmy się wstrzymać ten transport, zmienić całą logistykę do momentu, gdy firma Pfizer przyśle nam dokładny harmonogram dostaw do Polski 

– powiedział Dworczyk.

W lutym Pfizer ma zwiększyć dostawy szczepionek

Dworczyk poinformował również, że za miesiąc koncern Pfizer ma zwiększyć dostawy szczepionek. W piątek (15.01) spółka poinformowała, że zmniejsza tymczasowo dostawy do Europy, bo konieczna jest modyfikacja w fabryce, aby zwiększyć moce produkcyjne.

Minister Dworczyk mówił, że zdaje się na medialne doniesienia od firmy. Wynika z nich, że od 15 lutego Pfizer ma zwiększyć liczbę dostarczanych co tydzień szczepionek. 

My oczywiście bardzo na to liczymy i jesteśmy przygotowani, żeby od razu te szczepionki wykorzystywać, ale będziemy mogli o tym poważnie rozmawiać w momencie, gdy wpłyną do nas dokumenty 

– mówił minister.

Dotychczas w Polsce na COVID-19 zaszczepiło się prawie 437 tysięcy osób. Szczepionka Pfizer-Biontech była pierwszą, jaka trafiła na polski rynek.

Na szczepienia zarejestrowało się dotąd 280 tys. osób

Na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się do tej pory 280 tys. seniorów, a chęć szczepień zadeklarowało 1,1 mln Polaków – poinformował w sobotę (16.01) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Od północy 15 stycznia, kiedy ruszyła rejestracja do szczepień masowych dla seniorów powyżej 80 roku życia, zarejestrowało się na konkretne terminy szczepień 280 tys. osób. Deklarację udziału w szczepieniach zgłosiło ponad 1,1 mln osób – i potwierdziło, klikając w link, który przychodzi jako zwrotna informacja 

– poinformował Dworczyk.

Podkreślił, że system rejestracji działa i cały czas spotyka się z „bardzo dużym zainteresowaniem”. 

– Zarówno za pośrednictwem infolinii, jak i strony

– dodał.

|red: lma

radio.bialystok.pl