Wyższe wpływy podatkowe, więcej decyzji o ulgach dla przedsiębiorców, ujawnienia rekordowych przemytów i nowe usługi ułatwiające załatwianie spraw – podlaska KAS podsumowała swoją działalność w 2020 roku.

W 2020 roku podlaska Krajowa Administracja Skarbowa, podobnie jak inne instytucje, funkcjonowała w warunkach które musiały uwzględniać sytuację jaka wytworzyła się przez pandemię koronawirusa. Nie zmieniło się jednak jedno – mimo pandemii koncentrowaliśmy się na jak najlepszym wykonywaniu naszych zadań, czyli poboru podatków, zwalczania i zapobiegania przestępczości ekonomicznej, profesjonalnej obsługi podatników oraz ochrony i obsługi zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Wpływy z podatków i ulgi dla podatników

Wysokość wpływów budżetowych z PIT, CIT i VAT w województwie podlaskim w 2020 roku wzrosła o 140 mln zł w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła 3,67 mld zł (wzrost blisko 4%). Wszystkie wpływy budżetowe obsługiwane przez podlaską KAS wyniosły 4,38 mld zł. Składają się na to wpływy z PIT, CIT, VAT, akcyzy, cła, podatku VAT w imporcie i podatek VAT w nabyciu wewnątrzwspólnotowym. Szczegółowe informacje prezentuje poniższy wykres.

Ważnym kierunkiem działania KAS związanym ze wspieraniem przedsiębiorców były natomiast decyzje ulgowe (rozłożenia zaległości na raty, odroczenia płatności czy umorzenia). W 2020 roku wydaliśmy w tym zakresie 1370 decyzji, które dotyczyły kwoty 111,5 mln zł kwoty należności głównej wraz z odsetkami.

Skuteczne kontrole i wykrywanie przestępstw podatkowych

W 2020 roku utrzymaliśmy na podobnym poziomie co rok wcześniej liczbę kontroli celno-skarbowych. Takich kontroli było 209. W ich wyniku do budżetu wpłynęło ponad 100 mln zł. Przeprowadziliśmy też 529 kontroli podatkowych, a ich efektywność wyniosła 84%.

W tym czasie wykryliśmy, że jeden z przedsiębiorców zajmujący się produkcją stolarki aluminiowej, prowadząc nierzetelnie dokumentację księgową, dokonał nienależnych odliczeń w podatku VAT, skutkiem czego mógł narazić Skarb Państwa na stratę ponad 133 mln złotych. Inna kontrola wykazała, że jedna ze spółek z branży paliwowej zarejestrowanych na Cyprze nie płaciła należnego podatku VAT. Firma m.in. wystawiała faktury na rzecz tzw. znikających podatników, narażając Skarb Państwa na stratę ponad 230 mln zł.

W skoordynowanej w całym kraju akcji rozbiliśmy grupę przestępczą, która naraziła Skarb Państwa na stratę co najmniej 150 mln zł. Przestępcy fałszowali dokumentację handlową i faktury VAT, dotyczące sprowadzanych z Azji towarów. W ten sposób zaniżali płacone podatki i cło. Pod koniec sierpnia 130 funkcjonariuszy KAS weszło jednocześnie do 17 wytypowanych miejsc w całej Polsce  i zatrzymało 10 członków grupy.

Obsługa ruchu granicznego

Pomimo ograniczeń w ruchu osobowym na przejściach granicznych w województwie podlaskim odprawiliśmy blisko 400 tys. samochodów osobowych, ponad 527 tys. samochodów ciężarowych oraz 193 tys. wagonów kolejowych. Ponadto obsłużyliśmy 223 tys. dokumentów TAX Free na kwotę 170 mln zł.

Zwalczanie przestępczości i ochrona społeczeństwa

Łączne potencjalne straty Skarbu Państwa, którym zapobiegła podlaska KAS w obszarze akcyzy od wyrobów tytoniowych wyniosły 161 mln zł (w 2019 r. było to 167 mln zł, a w 2018 r. – 154 mln zł). Ujawniliśmy 51,5 mln szt. papierosów bez akcyzy oraz – 41 ton nielegalnego tytoniu. Z takiej ilości można wyprodukować około 53 mln sztuk papierosów.

W 2020 roku wspólnie ze Strażą Graniczną udaremniliśmy na przejściu granicznym w Bobrownikach rekordowy przemyt 875 tys. paczek nielegalnych papierosów o wartość rynkowej ponad 12,3 miliona złotych oraz przechwyciliśmy największy w historii transport nielegalnych papierosów. 1,3 mln paczek papierosów o wartości 18 mln zł ukrytych było w dwóch ciężarówkach zatrzymanych podczas wspólnych działań obu służb w woj. mazowieckim.

Zlikwidowaliśmy także 8 bimbrowni, w których ujawniliśmy ponad 7 tysięcy litrów gotowego alkoholu o wartości rynkowej około 167 tys. zł.

Ważne ujawnienia dotyczyły także narkotyków. W 2020 roku w wyniku naszych działań zatrzymaliśmy m.in. ponad 16 kg marihuany, 6,5 kg amfetaminy i 12,5 litra płynnej amfetaminy. Dzięki pracy podlaskiej KAS narkotyki warte 1,6 mln zł nie trafiły na rynek.

Ponadto w 2020 roku zatrzymaliśmy m.in.:

  • okazy zwierząt chronionych prawem (skóra wydry, skóra bobra, 8 wysuszonych gruczołów bobra)
  • ponad 8 ton towarów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego podlegających zakazom przewozu przez granicę
  • kradzione dobra kultury, m.in. rzeźba „Czerkiesi na koniach”, kindżał, starodruki, zabytki sakralne
  • blisko 20 tys. tabletek i ampułek nielegalnych farmaceutyków

KAS – obsługa i pomoc w czasach pandemii

Podlaska KAS oprócz realizacji swoich podstawowych zadań w 2020 roku wspierała także innych podczas walki z pandemią. Od początku pandemii nasi funkcjonariusze zaangażowali byli w działania mające na celu powstrzymywanie rozwoju liczby zachorowań. Podczas kontroli prowadzonych na granicach funkcjonariusze KAS mierzyli temperaturę ciała podróżnych czy też informowali o obowiązku podjęcia kwarantanny.

Na walkę z pandemią przekazaliśmy ponad 16 tys. litrów alkoholu zatrzymanego wcześniej podczas naszych akcji.

W ramach współpracy z Podlaskim Państwowym Wojewódzkim Inspektoratem w Białymstoku, do pomocy sanepidowi zostało oddelegowanych szczęściu przedstawicieli podlaskiej KAS. Pomoc polegała na wykonywaniu czynności ewidencyjnych i innych prac związanych z uzupełnianiem i obsługą informacji dla osób przebywających na kwarantannie.

Nowe usługi

W celu zwiększenia komfortu, a także bezpieczeństwa podatników opracowaliśmy w Izbie Administracji Skarbowej w Białymstoku usługę „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”. Usługa została w listopadzie 2020 roku wdrożona w całym kraju.

Umówienie wizyty pozwala szybko i komfortowo załatwić sprawy w urzędzie skarbowym. Bez kolejek i z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Jeśli nie możemy załatwić swojej sprawy przez Internet lub telefonicznie umówmy wizytę. Przy czym nie trzeba umawiać wizyty w urzędzie, aby jedynie zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym. Wizytę można umówić poprzez stronę: podatki.gov.pl

Dotychczasowe statystyki usługi:

  • 1,2 mln wizyt umówionych w całym kraju
  • 100 tys. wizyt umówionych w woj. podlaskim

Najczęściej wybierane sprawy, w których podatnicy umawiają się do urzędu skarbowego:

  • Opodatkowanie umów kupna-sprzedaży
  • Otrzymanie zaświadczenia
  • Rozliczenie spadku

Ponadto, Ministerstwo Finansów wraz z KAS uruchomiły na stronie podatki.gov.pl. internetowy e-Urząd Skarbowy. W jednym miejscu można szybko i wygodnie załatwić sprawy podatkowe, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy banku. Serwis budowany jest etapami do września 2022 r. Pierwszy pakiet e-usług dostępny jest już od 1 lutego 2021 r. Od 15 lutego w e-Urzędzie Skarbowym dostępne są gotowe zeznania podatkowe za rok 2020. Już po raz trzeci to KAS przygotował zeznania większości podatników i w związku z tym zapraszamy do skorzystania z usługi Twój e-PIT i złożenia swojego zeznania bez wychodzenia z domu.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

|Bart.