W tym roku dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego mogliśmy zorganizować ją w formie gry terenowej, warsztatów oraz wspólnego koncertu, aby razem świętować leśne miodobranie, a przy tym uczyć o historii i tradycjach bartniczych i dzielić się radością, jaką sprawiają nam pszczoły! Kleczba to jedna z niewielu imprez służących zachowaniu Kultury Bartniczej – elementu Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości wpisanego na listę UNESCO z inicjatywy Bractwa Bartnego.

fot. Michał Dyjuk

Gra terenowa przeniosła uczestników do roku 1422, kiedy to po długich wojnach z Zakonem Krzyżackim nastał w końcu pokój. Prawo wchodów bartnych na terenie Puszczy Przełomskiej (dawna nazwa Puszczy Augustowskiej) przypadło między innymi rodowi Wołłowiczów. Otrzymali oni prawo zakładania i pobierania pożytków z barci na terenie części Puszczy Przełomskiej. 

W grze wzięło udział ponad 200 osób, podzielone na 23 zespoły. Przejście trasy wraz z wykonaniem wszystkich zadań zajęło od 3 do 4 godzin. Uczestnicy gry otrzymali mapy z zaznaczonymi punktami, na których czekały ich zadania związane z bartnictwem, między innymi z obsługi leziwa, rozpoznawania roślin miododajnych. Były też poszukiwania kłód bartnych oraz zaglądanie do prawdziwej kłody bartnej oraz ślepiotu – naturalnej dziupli zamieszkałej przez pszczoły. Za prawidłowo wykonane zadanie uczestnicy otrzymywali złote krążki, z których po zakończeniu gry mogli wybić pamiątkową monetę. Przy realizacji gry terenowej uczestniczyło 10 wolontariuszy Bractwa Bartnego, nie tylko z Augustowa, ale także bartnicy z innych stron Polski, którzy przyjechali wspomóc w przeprowadzeniu tego wydarzenia.

Aby pokazać ciekawe i nietuzinkowe zastosowanie miodu i produktów pszczelich odbyły się również serie warsztatów: mydlarskich, kosmetycznych i miodosytniczych. Warsztaty z sycenia miodu pitnego przeprowadzone zostały przez Eryka Augustieviciusa – właściciela jedynej rzemieślniczej miodosytni na Litwie: Susves Midus. Gawędę o miodach pitnych, ziołach w nich stosowanych i technikach snuł wspólnie z Pawłem Kotwicą z Bractwa Bartnego, który prowadzi miodosytnię w Augustowie. 

Warsztaty z robienia mydeł z dodatkiem produktów pszczelich prowadziła Ela Miszkiel z okolic Sejn, a warsztaty kosmetyczne Magda Pansegrouw z Lawendowego Stawu pod Augustowem.

Na koniec dnia odbył się klimatyczny koncert augustowskiego zespołu The Boars na kameralnej scenie wśród drzew i girlandów świateł.  

Zabawa była udana i mamy nadzieję, że impreza w tej formie na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Augustowa.

Za pomoc organizatorzy pragną podziękować:

  • Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – za przyznaną dotację,
  • CAMP Zatoka – za użyczenie miejsca do przeprowadzenia warsztatów i całego wydarzenia,
  • Augustowska Miodosytnia – za wsparcie materiałowe i organizacyjne,
  • Lawendowy Staw – za cudowną atmosferę i świetnie poprowadzone warsztaty z robienia kosmetyków,
  • Miszkielove wytwory – za profesjonalne poprowadzone warsztaty z robienia mydeł,
  • Pasieka Muczyńscy – za wystawienie stoiska pszczelarskiego, 
  • Šušvės midus – za ciekawą opowieść o miodach pitnych połączoną z zajęciami praktycznymi,
  • The Boars – za wspaniały koncert

oraz naszym wolontariuszom i braciom Bartnikom, bez których nie dalibyśmy rady!

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego.

Fotografie autorstwa: Michał Dyjuk.

|Piotr Piłasiewicz