Zbigniew Herbert, poeta związany z Augustowem, w wierszu „Potęga smaku” zapisał bardzo znaczące słowa: „Tak więc estetyka może być pomocna w życiu / nie należy zaniedbywać nauki o pięknie”. Dlatego też, mimo że okoliczności niezbyt temu sprzyjają, w I LO w Augustowie odbył się po raz kolejny już XVI Szkolny Tydzień Kultury i Nauki.

Uczniowie mieli szansę skorzystać z niekonwencjonalnych lekcji języka polskiego i angielskiego (Zabawa w dziennikarza; Łamigłówki językowe; Film i muzyka brytyjska oraz amerykańska) oraz warsztatów teatralno-improwizatorskich.

zdjęcie: ZSO w Augustowie

Nauczycielka Jolanta Wojczulis:

„Kreatywnych, młodych ludzi w naszym liceum na pewno nie brakuje, przekonałam się o tym, prowadząc mini warsztaty dziennikarskie z uczniami z klas Ia i Id. Chętnie podzieliłam się z młodzieżą swoim doświadczeniem. Podczas zajęć rozmawialiśmy o zawodzie dziennikarza, rodzajach dziennikarstwa, a także o gatunkach publicystyki. Najciekawiej wypadła zabawa w nadawanie tytułów artykułom prasowym. Zarówno w jednej. jak i drugiej klasie padały ciekawe propozycje. Kto wie, może wśród tych młodych ludzi są przyszli dziennikarze?”

Talenty pisarskie już po raz dziewiąty zabłysły w Szkolnym Turnieju Jednego Wiersza, a aktorskie w organizowanym od 19 lat przez I LO Powiatowym Konkursie Młodego Aktora, do udziału, w którym zaprosiliśmy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych oraz klas VII i VIII powiatu augustowskiego (o przebiegu i wynikach – wcześniejszy post). W przypadku XIX Szkolnego Turnieju Jednego Wiersza zadaniem uczestników było napisanie w ciągu 45 minut tekstu poetyckiego z wykorzystaniem dwóch wskazanych przez organizatorkę motywów.

Wiersze podpisane godłem oceniało niezależne trzyosobowe jury. Wyniki wyglądały następująco:

– I miejsce – Agata Maliszewska (kl. III D)

– II miejsce – Aleksandra Cilulko (kl. II Cg) i Amelia Palczewska (kl. III D)

– III miejsce – Łukasz Kłoczko (kl. III D)

Wyróżnienie: Jakub Pawłowski (kl. III C), Aneta Sokołowska (kl. III D), Justyna Szyperek (kl. II E)

Ci, którzy lubią śpiewać cokolwiek, mieli szansę zaistnieć w Przeglądzie Piosenki Wszelakiej – wkrótce będzie można usłyszeć nagrania zgłoszonych osób.

Wiele miejsca w kulturze w tym tygodniu zajął teatr. I tak uczniowie klas drugich mieli niepowtarzalną okazję przenieść się na widownię znakomitego teatru Wierszalin i porozmawiać z twórcami mistrzowskiego spektaklu opartego na III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza („Dziady. Noc druga”).

Teatr Res Humanae natomiast, po wielu próbach wystawienia w czasie pandemii spektaklu na żywo (musical, „Czekoladki”), podjął się eksperymentu teatralno-filmowego. Wierni idei teatru aktorzy wspólnie ćwiczyli czytanie, interpretację roli, omawiali wizerunki psychologiczne i kostiumy bohaterów oraz relacje między nimi, by ostatecznie zagrać z… samym sobą i kamerą. Każda z jedenastu osób nagrała bowiem swoje kwestie osobno, tylko w wyobraźni rozmawiając z partnerami scenicznymi, a dopiero montaż filmowy połączył ich role w dramat absurdu Sławomira Mrożka „Męczeństwo Piotra O’heya”.

Próba generalna zgodnie ze zwyczajami teatralnymi odbyła się w obecności widzów z klasy I d, bo stamtąd wywodzi się sceniczne małżeństwo – odtwórcy głównych ról (Oliwia Czulewicz oraz Przemysław Stasiulewicz). Ekipa teatralno-filmowa po projekcji spektaklu z zainteresowaniem wysłuchała opinii rówieśników.

W niedługim czasie dramat w reżyserii Bożeny Bendig, ze znakomitym montażem Kamila Sławińskiego będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. To interesujące, jak daleko mogą posunąć się granice absurdu!

Ale zanim nastąpi oficjalna premiera dramatu Mrożka, teatr Res Humanae zaprosił wszystkich widzów na niezwykły spektakl z roku 2013. Twórcy tego widowiska to zarazem organizatorzy tegorocznego Tygodnia Kultury Szkolnej – autorem sztuki „Trzy królestwa” jest bowiem Paweł Leszkowicz (wtedy maturzysta i aktor Res Humanae!), a reżyserem i zarazem scenografem oraz kostiumologiem – Bożena Bendig.

Oddajmy głos reżyser:

O czym są „Trzy królestwa”? O poszukiwaniu wartości, nietolerancji, poczuciu samotności… O roli miłości w życiu, rozpięciu człowieka między dobrem i złem, sztuce godnego wyboru… Dramat jest zatem niezwykle bogaty w warstwie semantycznej. Dodajmy, że trudne, ale nieobce żadnemu człowiekowi problemy są podane w atrakcyjnej formie scenicznej.

Warto także zobaczyć efekty wielomiesięcznej pracy jednego z wielu pokoleń utalentowanych młodych aktorów, należących do trupy teatralnej Res Humanae. Spektakl jeszcze kilka dni będzie dostępny na szkolnym Facebooku, po czym zastąpi go „Męczeństwo Piotra O’heya”. Zapraszamy!

zdjęcie: ZSO w Augustowie

Koordynatorzy Szkolnego Tygodnia Kultury i Nauki gorąco dziękują wszystkim którzy przyczynili się do popularyzacji kultury w szkole, a także poza nią w czasie imprez otwartych.

|Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie