W dniach 16-18 lipca we Włoszech w mieście Vanzaghello odbyły się Mistrzostwa Świata Kettlebell Sport WKSF. W zawodach wzięło udział 145 zawodników z 13 krajów.

Polskę oraz Klub sportowy Bracia Jaćwieży z Augustowa reprezentowało 5 zawodników: Mateusz Muczyński , Emil Korżyński , Andrzej Wasilewski oraz dwóch juniorów : Julita Piekarska i Filip Bacharewicz.

zdjęcie: Bracia JaćwieżyPolska podczas 3 dni rywalizacji zdobyła aż 18 medal, w tym 5 medali Augustowskich zawodników.

  • Mateusz Muczyński złoty medal w konkurencji rwanie oraz srebrny w długim cyklu,
  • Emil Korżyński brązowy medal w konkurencji półmaraton,
  • Julita Piekarska złoty medal w konkurencji półmaraton,
  • Filip Bacharewicz złoty medal w konkurencji półmaraton,
  • Andrzej Wasilewski 4 miejsce w konkurencji półmaraton.

Girevoy Sport/kettlebell lifting to sport ciężarowy, klasyczna dyscyplina o wieloletniej tradycji, CrossFit to nowoczesna metoda treningowa, łącząca w sobie elementy różnych sportów.
Girevoy Sport został „wynaleziony” i w pełni ukształtował się w Rosji, CrossFit zaś w Stanach Zjednoczonych.

 Co ciekawe, twórca tego systemu Greg Glassman rozpoczął swoją działalność w drugiej połowie lat 90. Mniej więcej w tym samym czasie Valery Fedorenko z Kirgistanu pokazał Amerykanom kettle. Girevoy Sport stanowił również jedną z inspiracji Pavla Tsatsouline’a, twórcy metody Hardstyle, który pracując dla organizacji Dragon Door rozpoczął szkolenia RKC, które bardzo pozytywnie „namieszały” w świecie treningu funkcjonalnego.

Początkowo GS składał się tylko z dwuboju (podrzut i rwanie), po pewnym czasie jako osobny bój dodano długi cykl (naprzemienny zarzut i podrzut). Zawodnik ma 10 minut na wykonanie jak największej ilości powtórzeń bez odstawiania ciężaru. Do podrzutu i długiego cyklu używa się dwóch kettli, do rwania jednego. W kategorii profesjonalnej mężczyźni starują z kettlami 32 kg, kobiety zaś z 24 kg.

Każda osoba trenująca CrossFit prędzej czy później natrafi na swojej drodze np. na rwanie, czy ćwiczenie przygotowawcze jakim jest dla zawodnika GS swing. Z drugiej strony uzyskanie dobrego wyniku na zawodach kettlebell wymaga od zawodnika dużej wszechstronności, dlatego crosfitter i girevik mogą zrobić razem bardzo dobry trening.

Zawodnikom i wszystkim osobom których praca złożyła się na ten sukces Gratulujemy 😊

|Red.