Zielone Świątki jest to ludowa nazwa święta w kościele katolickim znanego jako Zesłanie Ducha Świętego. Jest to święto ruchome, obchodzone w 50. dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Wielu historyków twierdzi, że Zielone Świątki jako pierwotnie pogańskie dotyczyły obchodów święta wiosny. Niektórzy kojarzą je również ze słowiańskim świętem Stado i ze zwróceniem się w stronę przyrody.

Prowadzono magiczne praktyki mające zapewnić obfite plony. Zgodnie z przysłowiem „na Zielone Świątki robimy porządki” wszyscy dokładnie sprzątali obejścia oraz zgodnie ze zwyczajem przyozdabiano domy kwiatami i gałązkami a po południu odbywały się procesje, gdzie święcono zasiane pola i śpiewano pieśni.

Należy pamiętać, że czas zielonoświątkowy to był przednówek i rolnicy z „sercem na ramieniu” czekali jakie w tym roku będą plony. Od tego zależało jaki będzie cały rok – czy będzie „na bogato” czy raczej oszczędnie.

W związku z tym, że Zielone Świątki to obrzędowe powitanie lata to właśnie wtedy była uskuteczniania praktyka znana jako „jarmarki na dziewczęta”, które miały na celu kojarzenie par. Urządzano zabawy podczas których w trakcie tańców i śpiewów mężczyźni oglądali wszystkie panny i już wiedzieli na którą kobietę „zagną parol” tego lata.

W naszym regionie największym wydarzeniem religijnym w tym okresie jest odpust w Studzienicznej. Trzydniowa uroczystość gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wiernych. W tym roku będą modlić się m.in. w intencji matek, służb mundurowych, ruchów katolickich, kół różańcowych, powołań czy o urodzaje

zdjęcie ilustracyjne

Studzieniczna jest położona nad jeziorem o tej samej nazwie, tuż obok Augustowa. Nazwa jeziora jak i sanktuarium pochodzi od studni, która według legendy i wierzeń zawiera cudowną wodę uzdrawiającą choroby oczu. Sanktuarium w Studzienicznej jest związane z objawieniami Matki Boskiej, które miały miejsce w XVIII w. Obecnie jest głównym miejscem kultu maryjnego w diecezji ełckiej.

Program uroczystości odpustowych w Studzienicznej na 23-24 maja 2021 r.

Niedziela, 23 maja 2021 r.

6:30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP [kościół parafialny]

7:00 – Msza św. w intencji kół różańcowych [kościół parafialny]

8:00 – Msza św. o urodzaje – przewodniczy ks. dr Jacek Uchan, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego [ołtarz polowy]

10:00 – Msza św. w intencji powołań – przewodniczy ks. dr Antoni Skowroński, rektor WSD w Ełku [ołtarz polowy]

11.30 – Koncert zespołu O. Ireneusza Wybraniak OSPPE

12.00 – Uroczysta Msza św. odpustowa w pod przewodnictwem Ks. Bpa Jerzego Mazura SVD, Ordynariusza Diecezji Ełckiej [ołtarz polowy]

15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. [kaplica na wyspie]

17:00 – Msza św. [kaplica na wyspie]

19:00 – Msza św. [kaplica na wyspie]

Poniedziałek, 24 maja 2021 r.

9:00 – Msza św. [kaplica na wyspie]

11:00 – Msza św. [kaplica na wyspie]

19:00 – Msza św. w intencji ojców [kaplica na wyspie]

|Bart.