Chociaż dla podlaskich kinomanów ten festiwal kojarzy się z zimą, to w tym roku filmowy żubr zaryczy na początku lata. Zapraszamy na 15. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Wydarzenie jest niemal tygodniowym cyklem pokazów stacjonarnych i online na terenie całego województwa podlaskiego.

Co zobaczymy w Augustowie?  Projekcję filmów czeskich, pod wspólnym tytułem „Czechy – to (nie) musi boleć”. 11 czerwca o godz. 19:00 wraz z DKF Kinochłon zapraszamy do kina Iskra na darmowy blok siedmiu krótkometrażowych filmów wybranych specjalnie na potrzeby ŻubrOFFki. Gościem pokazu będzie Edyta Serafin – bohemistka, języko- i kulturoznawczyni.

Blok filmowy przygotowany przez Czeskie Centrum w Warszawie w swoisty, niepozbawiony absurdu i ciężkiego humoru sposób, odsłoni przed Wami piękno codzienności, inspirując do poszukiwania harmonii we własnym życiu. Filmy opowiadają o tym, co by się zmieniło, gdybyśmy raz wypadli z rytmu obowiązków i dla kogo życie zaczyna się po śmierci. Dowiecie się też, jak to jest z tą słynną czeską tolerancją, jak uporać się z problematycznym sprzętem gospodarstwa domowego, co można zobaczyć w Skalsku i dlaczego niektóre kobiety noszą tak wielkie torebki.

Program:

„Podle Sylvie” / „Way of Sylvie”, Verica Pospíšilová Kordić, 2019, 12′

„Pračka” / „Washing Mashine”, Alexandra Májová, 2020, 5′

„Musí to být bolestivý” / „Must Be Painful”, David Semler, 2020, 15′

„Jsme si o smrt blíž” / „Love is Just a Death Away”, Bára Anna Stejskalová, 2020, 11′

„Days Off”, Filip Blažek, 2018, 11’

„Grandpa’s Journeys”, Tereza Šimanovská, 2020, 4’

„Don’t Be A Pussy”, Jakub Jirásek, 2019, 20’

Filmy skierowane są dla osób powyżej 16. Roku życia.

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”, współorganizator: DKF Kinochłon i Augustowskie Placówki Kultury.

|urzad.augustow.pl