Białystok 14 lipca 2022 r.

Od lipca ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry start”. Pierwsze wypłaty przeznaczone na wyprawkę szkolną trafią na konta rodziców 18 lipca.

– Już drugi rok z rzędu ZUS przyznaje świadczenie 300 plus w ramach rządowego programu „Dobry start”. Szacuje się, że z dofinansowania wspierającego uczniów w zakupie niezbędnego wyposażenia do szkoły skorzysta obecnie ponad 4,4 mln dzieci.  Wnioski o świadczenie dobry start na rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca 2022 r. do 30 listopada 2022 r.

– informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Podobnie jak w zeszłorocznej edycji, wnioski mogą być wysyłane wyłącznie elektronicznie trzema kanałami, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia.

Aktualnie do osób ubiegających się o „300 plus” zostały skierowane pierwsze informacje o przyznaniu świadczenia, które zostały zamieszczone na portalu PUE ZUS. W kolejnych dniach będą sukcesywnie kierowane kolejne informacje o przyznaniu wsparcia. Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku.

– Pierwszych kilkaset tysięcy świadczeń zostało już przyznanych. Wypłata środków nastąpi 18 lipca 2022 roku. Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczeni

dodaje rzeczniczka.

W przypadku, gdy sprawa będzie wymagała przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klienta, zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosku, które będzie umieszczone na jego indywidualnym profilu na portalu PUE ZUS.

Rodzic czy opiekun nie musi zaglądać na profil, by sprawdzić, czy taka informacja znalazła się na jego koncie. Zostanie o tym poinformowany sms-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku

 – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Wnioski o świadczenie dobry start, które zostaną złożone do 31 sierpnia, ZUS musi rozpatrzeć do 30 września 2022 roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku