Wspierają, troszczą się i otaczają opieką – Mamy. W dniu ich święta warto wyrazić swoją wdzięczność za trud i poświęcenie, jakie włożyły w wychowanie. To wyraz szacunku i miłości wobec jednej z najważniejszych osób w życiu każdego człowieka.

Dzień Matki w Polsce po raz pierwszy świętowano 26 maja 1914 r. w Krakowie. W okresie przedwojennym było to święto ruchome, a jego organizacją zajmował się Polski Czerwony Krzyż. Stała data: 26 maja została ustanowiona w 1923 r. i tak zostało do dziś.

Początki święta będącego uhonorowaniem roli matki sięgają czasów starożytnych. W Egipcie czczono boginię Izydę, matkę króla Horusa – ucieleśnienie doskonałej matki i żony.
W starożytności matka była kobietą nad wyraz szanowaną, czego można doszukać się w wielu tekstach z tego okresu. Matki-boginie otoczone kultem były symbolem płodności i urodzaju.

W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów. Zwyczaj ten jednak powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą Niedziela u Matki. Święto obchodzono w 4. niedzielę Postu. W tym dniu oprócz specjalnej modlitwy w intencji matek obdarowywano je kwiatami i słodyczami. W zamian za to dzieci otrzymywały matczyne błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku, a wrócił po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1858 amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis (córce Ann Jarvis) w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie Stany, zaś w 1914 Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Dzień Matki obchodzony jest niemal w każdym zakątku świata. W różnych formach i terminach można je znaleźć w kalendarzach ok. 140 krajów.

źródło: wikipedia.pl
oprac.: Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa

| źródło informacji: wrotapodlasia.pl