Już od dzisiaj zostały uruchomione wnioski na PUE ZUS o świadczenie 500 plus uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 r. Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim można składać elektronicznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500 plus.

Dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z nią uchodźcy będą mogli starać się o świadczenia 500 plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus obywatel Ukrainy będzie musiał posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce, polski numer telefonu oraz adres mail.

– W ten weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych otwarty jest dla uchodźców z Ukrainy.  W sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS są otwarte, by służyć pomocą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych jaki i przy złożyć wniosek o 500 plus

informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wykaz otwartych w weekend placówek jest zamieszczony na stronie internetowej Zakładu. W ten weekend placówki ZUS są otwarte w godzinach 9.00-15.00. W województwie podlaskim dyżury odbywają się:

  • 26 i 27 marca w ZUS: w Białymstoku, ul. Młynowa 29,

w Bielsku Podlaski, ul. Widowska 10 A

w Suwałkach, ul. 1 Maja 33

  • 27 marca w ZUS: w Augustowie, ul. Hoża 8,

w Hajnówce, ul. Armii Krajowej 16

w Siemiatyczach, ul. Ogrodowa 5

w Sokółce, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 38 c

w Łomży, ul. Szosa Zambrowska 29

w Zambrowie, ul. Fabryczna 3 a

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku