7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony corocznie w rocznicę utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia i co roku zwraca uwagę na konkretny temat zdrowotny, który budzi niepokój ludzi na całym świecie.

W tym roku hasło Światowego Dnia Zdrowia to „Nasza planeta, nasze zdrowie”.

WHO zauważa, że nasze decyzje polityczne, społeczne i handlowe napędzają kryzys klimatyczny i zdrowotny. Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem wynikającym ze spalania paliw kopalnych. W związku z ociepleniem klimatu komary rozprzestrzeniają choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdują się na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór i trafiły do ​​naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych.

WHO zadaje pytania: Czy jesteśmy w stanie na nowo wyobrazić sobie świat, w którym czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Gdzie gospodarki koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Gdzie miasta nadają się do życia, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety? I zauważa, że ze względu na pandemię, zanieczyszczenie naszej planety i nasilanie się chorób (nowotwory, astma choroby serca), należy skupić globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowia ludzi i planety oraz wspierać ruch na rzecz tworzenia społeczeństw koncentruje się na dobrym samopoczuciu.   

Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-health-day

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie