Poznaliśmy nazwiska wszystkich osób, które będą działały w Młodzieżowej Radzie Miejskiej. We wtorek wyłoniono ostatnią, piętnastą Młodzieżową Radną, której mandat przypadł w oficjalnym losowaniu ze względu na równą liczbę głosów, które otrzymały dwie kandydatki. Teraz piętnastoosobowa Rada rozpocznie dwuletnią kadencję. Pierwsze obrady już wkrótce.

Losowanie mandatu

W poniedziałek, 4 kwietnia, wystartowały wybory do pierwszej Młodzieżowej Rady Miejskiej w Augustowie. Każda uprawniona osoba mogła zagłosować na jednego z dziewiętnastu kandydatów na Młodzieżowych Radnych. Augustowianie w wieku od 14 do 19 lat chcą decydować o swoich sprawach. W wyborach zagłosowało ponad cztery razy więcej uprawnionych osób niż w Augustowskim Budżecie Obywatelskim.

W 24-godzinnym głosowaniu on-line wybrano czternastu Młodzieżowych Radnych. Na piętnastym miejscu znalazły się kandydatki, które otrzymały taką samą liczbę głosów: Aleksandra Dadura oraz Karolina Barszczewska. Ostatni mandat, zgodnie ze statutem, przyznano w drodze losowania.

Oficjalne losowanie odbyło się w środę o godz. 17:00 w Urzędzie Miejskim. Wydarzenie było transmitowane na żywo w mediach społecznościowych. W wyniku przeprowadzonego losowania mandat otrzymała Aleksandra Dadura – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Augustowie.
 

Czas rozpocząć obrady

– We wtorek poznaliśmy piętnastą Młodzieżową Radną, której mandat przypadł w losowaniu. Teraz wiemy już dokładnie kto będzie działał w Młodzieżowej Radzie Miejskiej. Gratuluję udziału wszystkim kandydatom i dziękuję każdemu głosującemu za wybór swojego przedstawiciela 

– powiedział Mirosław Karolczuk – Burmistrz Augustowa

Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie będzie platformą wymiany poglądów oraz narzędziem wpływu młodzieży na losy Augustowa. Rada będzie miała wpływ m.in. na inicjowanie miejskich wydarzeń oraz współorganizowanie koncertów i akcji.

– Za nami świetna kampania i wybory. W pierwszej Młodzieżowej Radzie Miejskiej będzie działała grupa fantastycznych młodych osób. Trzymam za niech wszystkich kciuki. To historyczny moment. Cieszę się, bo głos młodych ludzi będzie lepiej słyszalny 

– dodaje Filip Chodkiewicz – Zastępca Burmistrza

Skład Młodzieżowej Rady Miejskiej w Augustowie 2022-2024

 1. Julia Wiktoria Kopania – II LO
 2. Przemysław Stasiulewicz – I LO
 3. Kinga Chmielewska – I LO
 4. Jan Jachimowicz – II LO
 5. Sylwia Sztukowska – I LO
 6. Kamila Frąckiewicz – II LO
 7. Julia Simonienko – I LO
 8. Oliwia Salik – I LO
 9. Kajetan Siemienowicz – II LO
 10. Jan Kajetan Bołtralik – I LO
 11. Natalia Zedelo – I LO
 12. Natalia Skowrońska – SP 3
 13. Martyna Bernatowicz – SP 3
 14. Julia Smoleńska – II LO
 15. Aleksandra Dadura – SP 2

(*as) Urząd Miejski w Augustowie