Chodzi o tych, którzy przybyli do miasta uciekając przed wojną.

fot. augustowscy seniorzy

Członkowie rady seniorów rozpoczęli właśnie realizacje projektu „Bądźmy pożyteczni”. Pierwsze integracyjne spotkanie mają już za sobą i jak mówi współorganizatorka – Halina Toczyłowska, bez problemu porozumieli się z Ukraińcami.

Na te spotkanie przyszło kilkanaście osób z Ukrainy oraz cała nasza rada seniorów. Wsparciem była tłumaczka z urzędu miejskiego, pani Alona. Ukrainki opowiadały nam swoje historie. Były bardzo zadowolone i nawet przyszedł jeden pan. Wymienialiśmy się naszymi sposobami na życie, śpiewaliśmy piosenki. Poznaliśmy się, a dla nich było to oderwanie od rzeczywistości.

Augustowscy seniorzy integrowali się z Ukraińcami zamieszkującymi w Oficerskim Yacht Clubie. Obecnie jest ich tam około 40. Współorganizatorka Barbara Kaplukiewicz dodaje, że w planach są kolejne przedsięwzięcia.

Mamy z nimi kontakt i w miarę możliwości będziemy ich zapraszać. Mogą dołączyć do naszych wyjazdów rowerowych lub spacerów z kijkami. Gdy po wakacjach ponownie zaczną się spotkania Klubu Seniora, to tam będą mogli przychodzić. Oni są bardzo nieśmiali i zamknięci w sobie, ale na tym spotkaniu w miarę upływu czasu włączali się w rozmowę i było całkiem wesoło.

Na projekt rada seniorów otrzymała dofinansowanie z Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat w Suwałkach.

| red: kap

autor: Marta Sołtys / bialystok.pl/wiadomosci/suwalki