Chodzi o zapis uniemożliwiający niektórym mieszkańcom skorzystanie z dofinansowania do wymiany starych pieców, jeśli mają teoretyczną możliwość podłączenia do miejskiej ciepłowni bądź sieci gazowej.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

Radny mówił o tym podczas ostatniego posiedzenia komisji rozwoju.

To bardzo ogranicza realizacje tego programu, który w ostatnim czasie spowolnił. Taki zapis stwarza możliwości zbyt luźnej interpretacji. Co to znaczy: „jest lub nie ma możliwości podłączenia do sieci”? Czy to znaczy, że jak jest ona 50 metrów od domu, to można się pod nią podpiąć, czy nie? Zdarzały się już przypadki odrzucenia wniosków mieszkańców tylko dlatego, że sieć znajduje się w pobliżu.

W Augustowie na wymianę pieca można otrzymać 7 tysięcy złotych dofinansowania. Radny uważa, że po zmianie zasad z programu skorzystałoby więcej mieszkańców.

Mieszkaniec przy obecnych cenach gazu nie chce z niego korzystać. Pomimo wzrostu cen za energię elektryczną, stosowanie takich nowoczesnych metod, jak na przykład folie czy maty grzewcze jest bardzo konkurencyjne wobec ogrzewania zasilanego gazem. Poza tym, to bardzo ekologiczne. Tak samo jest w przypadku możliwości podłączenia do ciepłowni. Im więcej ludzi z niej korzysta, tym bardziej zanieczyszczone jest nasze powietrze.

Wniosek Marcina Kleczkowskiego poparli obecni na komisji radni. Ale decyzję w tej sprawie musi podjąć cała rada miejska. Kiedy to nastąpi, na razie nie wiadomo.

| red: kap

autor: Marta Sołtys/radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki